„Doufám, že se bude armádě dále dařit v náborech. Přichází nám ročně do armády asi tisíc lidí, do logistiky zhruba sto padesát nových vojáků. A teď je nutné je připravit. Logistika vyžaduje jazykové kurzy, speciální řidičské průkazy, a to znamená dlouhodobé investice, proto by i kariéra měla být dlouhodobá a stabilní,“ uvedl náměstek ministra obrany Jakub Landovský. Ten zavítal na návštěvu k pardubickému logistickému útvaru. 

141. LOGISTICKÝ PLUK
Právě pardubický útvar má momentálně zájem o nové rekruty. „Tvoříme v současné době třetí prapor v Lipníku. Tento útvar se skládá ze tří útvarů po republice a má devadesát procent mužstva řidičů. Dále to jsou odbornosti jako mechanici, kuchaři, řidiči dalších speciálních vozidel, které pozemní síly mají. Tito lidé musí absolvovat kurzy nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ sdělil plukovník Stanislav Hudeček, velitel 141. pluku logistické podpory. 

„Pro člověka, který domlouvá aktivity v rámci NATO, je znalost logistiky potřebná, a já si zde uvědomil, že logistika je klíčová nejen k zajištění vojska v misích, ale i cvičení, zajišťování průchodů našich partnerů v alianci. Velmi mě zajímalo, jak jsou na tom s vybavením, zabezpečením budov a nábory,“ uvedl Landovský. 

141. pluk logistické podpory má k dnešnímu dni na 1400 vojáků, cílový stav je přes 1800. Drtivou většinu techniky tvoří přepravní vozidla – podvalníky, kontejnerové automobily, dále kuchyňské zázemí, přeprava pohonných hmot, opravárenské prostředky včetně specialistů, zabezpečení vojáků v poli s ubytovacím vybavením, elektrocentrálami a dalším vybavením.
Pardubičtí vojáci zabezpečují přesuny vojsk, cvičení, další potřeby armády a navíc i dodržení závazku vůči NATO na úseku kolektivní obrany. 

SITUACE SE MĚNÍ
Podle vojáků zájem o armádu vyvolává změna bezpečnostní situace. „Před pár lety se říkalo, že nějaký konflikt se dá očekávat za patnáct, dvacet let, dnes se hovoří v kratší době. Pro naši obranu musíme vytvořit, co jsme předtím nepotřebovali, a k tomu musíme vytvořit odpovídající zázemí,“ řekl Stanislav Hudeček.

„Hraje nám do noty, že spousta lidí hledá práci a dobré peníze s dlouhodobou perspektivou. A tohle v armádě nalezne. Navíc sedmdesát procent vojáků projde nějakou zahraniční misí, a ten prvek dobrodružství je pro mladé lidi také důležitý. Je to něco, na co si v normálním životě nesáhnou,“ doplnil Landovský.