Hned dvoje policejní manévry se odehrávají na pardubickém hlavním nádraží. Tam probíhal policejní výcvik. "Při cvičení ale byl nalezen opuštěný batoh neznámého obsahu. Cizinecká policie proto požádala o spolupráci při jeho zajištění a ověření pyrotechnikem," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová. 

Policisté obsah nejprve nechali prověřit psem na hledání výbušnin. Ten však nic podezřelého neoznačil. Místo nálezu proto policisté ohradili, nejprve jen v blízkém okolí. Změna nastala před půl dvanáctou, kdy na místo dorazili pyrotechnici. Policie uzavřela přednádraží včetně prostoru terminálu MHD. Dopad tak pocítí cestující po celém městě. Znamená to zásadní omezení pro většinu linek dopravního podniku.

"V tuto chvíli je pro nás terminál uzavřen, pracujeme na náhradních řešeních. Autobusy se mohou vyhnout, posíláme je na autobusové nádraží, trolejbusy bohužel na tuto situaci reagovat nemohou. V této chvíli nahrazujeme trolejbusové linky, které můžeme, autobusy," sdělil k tomu ředitel dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.  

Provoz železniční dopravy nález neomezil. "Vstup do nádraží byl možný pouze vchodem blíže do centra města u hodin. Omezena nebyla ani silniční doprava na Palackého třídě, s výjimkou odbočení k nádraží," uvedla Eva Maturová. 

Podezřelý batoh si tam zapomněl asi bezdomovec
close Místo nálezu u pardubického hlavního nádraží policie ohradila a čeká se na pyrotechnika. info Zdroj: DENÍK zoom_in

Po dvanácté hodině se situace změnila podruhé. Veškerá opatření a omezení byla zrušena. Policejní pyrotechnik totiž podezřelé zavazadlo nejdříve prověřil přenosným rentgenem a poté otevřel.

"Obsahovalo oblečení, misku, kartáček, pastu a další drobnosti," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová a upozorňuje: "V každém případě je důležité dávat si pozor na osobní věci. Takováto jedna taška může způsobit doslova chaos ve městě. Místo musí být zajištěno, dochází k velkému bezpečnostnímu opatření a do toho jsou nasazeny všechny složky záchranného systému, což je finančně velmi nákladné. Zde to navíc zkomplikovalo dopravu velkému množství lidí. S každým takovým předmětem musíme zacházet, jako by opravdu nebezpečný byl. Při manipulaci s ním proto byl bezpečnostní prostor rozšířen a zajištěn." 

Borůvková a ostružinová

Obdobnou situaci pardubické nádraží zažilo vloni v září. Tehdy v nádražní hale kráte po teroristických útocích nechal někdo položenou igelitovou tašku. Po manévrech záchranných složek a uzavření nádraží se ukázalo, že obsahovala marmelády. Borůvkovou a ostružinovou.