„Místo, aby vozidla z Ostřetína pokračovala po obchvatu, zabočí před Holicemi na Vysokomýtskou ulici. Pak se přes náměstí Tomáše Garrigua Masaryka a Hradeckou ulici znovu napojí na silnici I/35,“ popsal starosta Holic Ondřej Výborný. Příjezd na křižovatku z Pardubické ulice bude úplně uzavřen.

„Křižovatka je neustále devastována bezohlednými řidiči těžkých nákladních vozidel, kteří přejíždějí přes samotný střed kruhového objezdu,“ vysvětlil nutnost opravy mluvčí pardubického Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jiří Hostaša.

Při rekonstrukci bude kruhový objezd rozšířen, aby po něm bez problému projela i doprava s nadměrnými náklady, která nyní křižovatku ničí. „Ředitelství silnic a dálnic zkultivuje i střed objezdu, na kterém v současnosti skrz kamení prorůstá plevel,“ popsal Výborný.

Přes křižovatku za Holicemi denně projede víc než 20 tisíc aut ze silnic I/35 mezi Hradcem Králové a Vysokým Mýtem a I/36 od Velin na Pardubice.

Oslovení obyvatelé Holic vzpomenuli dopravní situaci před rokem 2008, kdy se otevřel obchvat města, vyzdvihli především komplikované přecházení silnice. „Všichni účastníci silničního provozu budou muset ve městě dbát zvýšené opatrnosti,“ varovala mluvčí Policie Pardubického kraje Andrea Muzikantová.

Podle Výborného by se očekávaná hustá doprava dala zklidnit dočasným kruhovým objezdem na křižovatce za náměstím, kde se kříží právě silnice, po které povede objížďka, a komunikace spojující Veliny a Ředice. ŘSD chce k tomuto kroku ale přistoupit až jako ke krajnímu řešení.

Za dvouměsíční opravu zaplatí vlastník křižovatky Ředitelství silnic a dálnic pět a půl milionu korun. Při rekonstrukci se zvelebí také prostředek kruhového objezdu, který vlastní město Holice. Stavební práce by měly být hotové 9. června letošního roku.

(bek)