Nález munice v úterý hrozil uzavřením pardubického letiště. Dělníci při výkopových pracích v těsném sousedství letiště totiž odkryli leteckou pumu.

„Místo policie uzavřela a na místo byl povolán pyrotechnik. Ten určil, že se jednalo o dvě cvičné letecké pumy. Šlo o dvě 250kilogramové letecké cvičné bomby německé výroby ze druhé světové války," uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Podle hasičů, kteří na místě také zasahovali, byĺy v pumách umístěny ampule s vyvíječem kouře, který by při výcviku označil místo zásahu.

Po prohlídce místa se ukázalo, že cvičné munice se na místě nachází více než pouhé dva kusy. V této chvíli již policejní pyrotechnici evidují již osm cvičných pum.

"Dvě z těchto pum byly ještě v pondělí večer odvezeny k likvidaci. Další dvě hasiči spolu s pyrotechnikem vytahovali z výkopu během úterního poledne. Zasahující osoby byly vystrojeny do jednorázových obleků a kompletně si chránily dýchací cesty. Během vytahování pum z výkopu musely být odstraněny další panelové desky z cesty, které odkryly další čtyři cvičné letecké bomby s ampulemi obsahující chemickou látku," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Likvidační práce pokračují

"Vyzvednuté tři bomby byly umístěny na speciálně upravený nákladní automobil ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín a odvezeny na stálou trhací jámu do Ralska, kde budou zlikvidovány. Převoz cvičné letecké železobetonové bomby je pro obyvatele bezpečný a nemusí se bát žádného ohrožení. Ampule jsou totiž ještě před umístěním na nákladní automobil vyjmuty a uloženy do obalů pro nebezpečný odpad," uvedla Vendula Horáková.

Letiště Pardubice provoz nepřerušuje, nebezpeči od pum nehrozí ani okolním obcím. Puma se skládá z kovového těla, betonové výplně a obsahuje právě skleněné ampule, které měli při výcviku označit místo zásahu.