Během zimní „přestávky“ provedli archeologové Východočeského muzea (VČM) geofyzikální průzkum v okolí Rokytna, který potvrdil výskyt žárového pohřebiště z mladší doby bronzové, tedy z let 1300 až 900 před naším letopočtem.

„Překvapením je jeho rozsah, který odhadujeme na stovky hrobů rozmístěných na ploše více než 1000 metrů čtverečních,“ uvedl Tomáš Zavoral, vedoucí archeologického oddělení VČM v Pardubicích. Pokud se výsledky geofyzikálního průzkumu potvrdí a hroby budou dobře zachovalé, jejich výzkum umožní nahlédnout do demografie dávného obyvatelstva.

Problém je, že depozitáře muzeí již dnes praskají ve švech. Pardubický kraj proto v loňském roce zahájil v pardubických Ohrazenicích stavbu moderního depozitáře pro své kulturní instituce za více než 80 milionů korun. Do roku 2019 má vyrůst na místě školní jídelny bývalého učiliště a internátu.

Kraj ale teď uvažuje i o dalších úpravách v areálu v Ohrazenicích. Mohl by zde vzniknout také archeodepozitář s pracovištěm Východočeského muzea. Krajští radní již vybrali projektanta stavby. „Na rozdíl od nové budovy depozitáře muzea, který se už buduje, jdeme v tomto případě do rekonstrukce stávající vedlejší budovy,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Budova dlouhá 40 metrů má tři patra a je částečně podsklepená. Kraj zde počítá s umístěním depozitáře archeologie a umývárny střepů, s konzervátorským pracovištěm a s pracovnami pro archeology a dokumentátory.

Stavba vyřeší problém s ukládáním archeologických nálezů z trasy D35 i z dalších míst kraje a umožní také přesun některých obslužných pracovišť muzea z budovy pardubického zámku. „Na zámku se tak uvolní prostory pro nové výstavní sály či zázemí rytířských sálů,“ uvedl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Rekonstrukce budovy začne zřejmě na přelomu let 2019 a 2020 a kraj na ni chce čerpat evropské dotace.