Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U talentů poradna zkoumá jejich inteligenci i osobnost

Pardubice – Vyhláška ministerstva školství o společném vzdělávání stanoví pravidla nejen pro práci s handicapovanými, ale i s mimořádně nadanými.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích a speciální pedagog Jiří Knoll.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Máte doma nadané dítě a chcete vědět, jak s ním nejlépe pracovat, aby se jeho talent rozvíjel? Můžete ho nechat otestovat v pedagogicko-psycho-logické poradně a vyslechnout si doporučení odborníků.

Stačí k tomu žádost rodičů, případně doplněná vyjádřením experta z oboru, ve kterém dítě vyniká, například výtvarníka či sportovce.

Doporučit chlapce či dívku k testování může také jeho škola.

Nadané a mimořádně nadané děti, za které jsou považováni jedinci s IQ nad 130, se v poradnách testují již dlouho, ale řada rodičů 
o této možnosti stále nemá ani tušení.

Teprve vyhláška ministerstva školství, týkající se společného vzdělávání, zakotvila pravidla v zákoně a rozproudila veřejnou diskusi. Platit začíná právě s novým školním rokem – 1. září 2016. Stanoví podpůrná opatření nejen pro děti handicapované, ale i pro ty mimořádně nadané a nadané.

„Často nás kontaktují už mateřské školy a upozorní na mimořádně nadané dítě. Testováním se v poradně zabývají psycholožka a speciální pedagožka, které se specializují právě na práci
s nadanými dětmi. Zkoumáme nejen inteligenci, ale i osobnostní předpoklady," uvedl ředitel Pedagogicko-psychologické poradny 
v Pardubicích Jiří Knoll.

Dodal, že počty testovaných stoupají spolu s rostoucí informovaností rodičů a učitelů. Nelze ale říci, že by rostl i počet mimořádně nadaných dětí.

Uvádí se, že inteligenční kvocient nad 130 mají dvě procenta populace.

Na základě výsledku testů v pedagogicko-psychologické poradně může být ve spolupráci se školou vzdělávací proces dítěte upraven „na míru" jeho talentu.

Na doporučení některých žáků k testování se chystá ředitelka Základní školy Staňkova v Pardubicích Gisela Kostelecká.

„Kromě mimořádně nadaných dětí v oblasti rozumových schopností bude nyní možné diagnostikovat i děti nadané umělecky, pohybově nebo manuálně. Také ony často potřebují upravit vzdělávací režim," nechala se slyšet ředitelka Gisela Kostelecká.

Autor: Pavlína Roztočilová

14.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení