Hlavním tématem letošní výstavy je svatební veselí. Motivy svateb tak bude možné najít v celém třídenním programu, vyvrcholí v neděli. U nejznámější překážky Velké pardubické se letos bude oddávat. Hned dva páry si u slavného Taxisu řeknou ano.

„Svatba u Taxisu se na závodišti ještě nikdy nekonala. Určitě to bude zážitek pro všechny. Jak pro svatebčany, tak i pro diváky,“ komentoval připravovaný svatební obřad ředitel Dostihového spolku Martin Korba.

Kromě samotného obřadu bude možné ze svatební tematiky vidět například svatební zápřeže, dudáky nebo skotskou svatbu se shetlandskými poníky. Tváří svatební výstavy je čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek s manželkou.

Třídenní program však nebude pouze o svatbách. První den je věnovaný dětem. První září, které obvykle patří nástupu do školy, tak mohou prožít ve společnosti koní.

„Pro návštěvníky prvního dne výstavy jsou připraveny prohlídky stájí a dostihové dráhy. Svůj výcvik předvedou koně jízdního oddílu pardubické městské policie. Na programu jsou také ukázky jezdeckého umění nebo indiánské hry,“ uvedla za organizátory Kateřina Nohavová z Dostihového spolku.

PRŮVOD KONÍ PŮJDE MĚSTEM AŽ NA NÁMĚSTÍ
V 15 hodin odpoledne se pak průvod kočárů a koní vydá ulicí Teplého přes třídu Míru až na Pernštýnské náměstí. Zde pak začne v 16 hodin program.

„Bude to už tradiční přehlídka účastníků výstavy. Na náměstí diváci uvidí ukázky z připravovaného víkendového programu, lasování, taneční vystoupení nebo třeba pony přehlídku,“ popsala program na náměstí produkční výstavy Kateřina Mandysová.

K výstavě již tradičně patří i soutěže a přehlídky chladnokrevných koní. Program začíná v sobotu dopoledne přehlídkou, následovat bude tradiční soutěž v orbě. Od 16 hodin se před tribunami představí chladnokrevní siláci v soutěži v tahu.

„Jde o přemístění zátěže na konec předepsané dráhy. Na dvaceti metrech a v časovém limitu musí koně smykem přetáhnout předepsanou váhu, která se každým kolem zvyšuje,“ nastínila Nohavová.

Součástí nedělního programu je i rytířské vystoupení brněnské skupiny Štvanci. V 16.15 hodin představí před tribunami prstencový turnaj, který prověří jezdeckou dovednost rytířů, ale také dřevcové klání.

V neděli mají chladnokrevní koně před sebou soutěž v ovladatelnosti a svá vystoupení na výstavě završí pro toto plemeno neobvyklý dostih.

Areál závodiště se v pátek otevře v 9 hodin dopoledne, kdy je vstupné zdarma. O víkendu pak dospělí zaplatí 90 korun a zlevněné vstupné bude stát 50 korun.    Karolína Bulisová