Městský rozvojový fond už nechce opravovat ubytovnu v Ohrazenicích tak, jak to měl dříve v plánu. Nejraději by ji co nejdříve prodal. Má to však háček.
Minulé vedení fondu totiž vypsalo výběrové řízení na tuto zakázku za zhruba dvacet milionů korun. Dokonce už byla neoficiálně známá i firma, která ji měla provést.

Jenže přišly komunální volby a nové vedení fondu se rozhodlo od tohoto záměru upustit a vítěze výběrového řízení oficiálně nevyhlásit.
„Byl to většinový názor členů stávajícího představenstva,“ uvedl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek ze Sdružení pro Pardubice, který je zároveň místopředsedou představenstva Městského rozvojového fondu Pardubice. „Ukázalo se, že by nebylo ekonomicky výhodné ubytovnu v Ohrazenicích nákladně rekonstruovat,“ konstatoval Martin Bílek.

„V Pardubicích studuje deset tisíc vysokoškoláků. Domnívám se, že využití pro zhruba 150 lůžek by se určitě našlo, pokud by fond nastavil rozumnou cenu nájemného. Nebo by tu mohly vzniknout sociální byty,“ argumentoval bývalý předseda představenstva fondu Milan Tichý.
Nové vedení fondu však jeho názor nesdílí a chtělo by chátrající ubytovnu v Ohrazenicích co nejdříve prodat.

„Prošvihli“ termín

Jenže rozhodnutí fondu, že oficiálně nevyhlásí vítěze výběrového řízení, napadl jeden z jeho účastníků, společnost IP Stav, u antimonopolního úřadu. Tomu měl fond dodat vysvětlení, proč se k tomuto kroku rozhodl. Původní termín ale nestihl a požádal o prodloužení lhůty. „Bylo potřeba ještě doložit nějaké doklady,“ vysvětlil Martin Bílek, podle něhož je nyní celá záležitost v rukách právníků.

„Ti naši dospěli k názoru, že postup, který fond zvolil, je podle zákona možný,“ dodal náměstek pardubické primátorky a současně místopředseda představenstva Městského rozvojového fondu.

„Pokud by měl antimonopolní úřad jiný názor a dospěl k tomu, že jsme pochybili, šly by případné náklady za Městským rozvojovým fondem, který je akciovou společností vlastněnou městem,“ nechal se slyšet předseda představenstva fondu a zastupitel města za ČSSD Jiří Komárek. Jinými slovy – zaplatili by je daňoví poplatníci…

„Pevně však věříme, že k tomu nedojde,“ doplnil Jiří Komárek, který jednoznačně odmítl spekulace o tom, že by případný prodej ubytovny v Ohrazenicích měla zprostředkovat jeho realitní kancelář. „To bych si v žádném případě nemohl dovolit,“ reagoval předseda představenstva fondu. „To si ani nedovedu představit, že by něco takového mohlo projít,“ přidal se místopředseda představenstva fondu, náměstek primátorky Martin Bílek.

Fond musí vyčkat

„Pokud by se ubytovna skutečně prodávala, mohl by to udělat přímo fond bez prostředníka. Ale to je pouze jedna z variant. Další alternativou je vrácení ubytovny do majetku města. To však v žádném případě nechci předjímat. Nejprve je potřeba počkat na rozhodnutí antimonopolního úřadu a pak i na to, jaké další zadání nám město dá,“ uzavřel Jiří Komárek.