Nadávky, šikana, facky i ublížení na zdraví. Je současná kantořina opravdu tak nebezpečným povoláním?
Učitel už dávno není váženou osobou s přirozenou autoritou jako z povídky od Boženy Němcové. Ze strany žáků čelí mnohdy osobním útokům a nadávkám. Kde hledat příčinu?

Teror už ve školce


„Agresivita se objevuje u čím dál tím mladších dětí, třeba už u čtyřletých v mateřských školách. Pokud takové chování nepodchytí rodiče nebo učitelé včas, problém roste spolu s dítětem a čím dál hůř se řeší. Vše tedy závisí na výchově a prostředí v rodině,“ sdělil vedoucí oddělení psychologie na Univerzitě Hradec Králové Jan Lašek.

Psycholog zdůraznil, že šikana ve školách existovala vždycky a nejde v žádném případě o novinku. „Dřív se o ní jen tolik nemluvilo a nepsalo, řešila se přímo na školách, nebo se tutlala,“ uvedl Lašek.

Napadl ho pálkou


Sám Lašek se přímo na půdě univerzity stal obětí útoku svého studenta. Před lety jej v jeho pracovně napadl baseballovou pálkou. Zůstal nad věcí. Na dveře si připevnil cedulku: Vstup s baseballovou pálkou pouze po předchozí dohodě.
Dnešní školáci si jsou mnohem lépe vědomi svých práv, která sami i prostřednictvím rodičů důsledně vymáhají.
„Znám případ, kdy si čtrnáctiletá žákyně stěžovala na učitele, protože ji vyzval, aby se uklidnila a přitom ji chytil za rameno,“ řekl ředitel hradecké pedagogicko – psychologické poradny Václav Mrštík.

Aura místo facky


Fyzické tresty jsou nepřípustné. Má učitel jiné prostředky, jak si ve třídě vymoct respekt? Nebo je dnešní systém školství úplně bezzubý?
„V náročném prostředí školy nemá učitel žádné jiné páky než svou osobnost. Jenom tak může na žáky a studenty působit a předcházet případným konfliktům,“ sdělil ředitel Václav Mrštík.

A to je celkem problém vzhledem k tomu, že žádná vysoká škola ani seminář budoucímu kantorovi nemůže dát recept, jak třídě dokázat, že je to on, kdo bude „velet“.

Neváhej a toč!


Nový a neznámý učitel je vlastně v učebně první, kdo je zkoušen. Pokud neprojde, budou ho studenti v lepším případě ignorovat. V horším případě může skončit jako kantor na „základce“ v České Třebové, kterému jeho žáci dali na hlavu odpadkový koš a v pokořující situaci si ho natáčeli na mobilní telefon.

V Německu si školáci dokonce vytvořili webové stránky, kde vystavují fotografie či videa svých učitelů a snaží se trumfnout, kdo přinese nejvíce ztrapňující snímky.

Tenhle trend se objevil i v České republice. Tito „amatérští filmaři“ tak na sebe podali rovnou usvědčující důkazy a dali podnět k prošetřování.