Doteď využívali žáci hlavně hřiště fotbalového klubu a veřejné hřiště obce. Nové školní sportoviště má zlepšit výuku venkovních sportů, vedení školy si od něj slibuje i zvýšení úspěšnosti žáků na různých sportovních soutěžích.

„Pravidelně jezdíme například na atletické závody. Ale některé disciplíny, třeba štafetu, jsme neměli s dětmi kde trénovat. To všechno se tento rok změní,“ uvádí ředitelka Základní školy Dašice Lada Morávková. Nové sportoviště škola slavnostně otevřela v pondělí poté, co atletický ovál odzkoušeli první běžci. Důležitou součástí prvního školního dne bylo také přivítání letošních prvňáčků.

Pětatřicet nových prvňáčků

Základní škola Dašice letos přijala do dvou prvních tříd 35 nových žáků. Mezi nimi je i sedmiletý Jindřich Chalupa, který se ze všeho nejvíce těší na tělocvik, hudební výchovu a přestávky. Raduje se ale také jeho tatínek, který se nemůže dočkat, až se bude se synem učit. „Doufám, že moje znalosti vystačí aspoň na první a druhou třídu,“ směje se Luboš Chalupa.

Prostředí základní školy nebude pro Jindru nové. „Chodil sem na dílničky, takže v podstatě ví, co ho čeká,“ vysvětluje Chalupa. Ani kolektiv nebude Jindrovi cizí. „Do třídy jde se spolužáky ze školky, takže už kamarády má. Jen se bojím, aby nevymýšleli hned na začátku lotroviny,“ říká maminka Lucie Chalupová Vojtíšková.

Podle třídní učitelky 1. B Jany Lorencové by se rodiče prvňáčků měli obrnit trpělivostí a nastavit dětem pravidelný režim.

„V dětech by ale režim neměl vzbuzovat pocit, že je jim něco nakázáno. Měli by cítit, že je to vzájemná dohoda, na které mají i ony svůj díl,“ upozorňuje Lorencová.

Rodiče prvňáčků musí řešit rovněž pořizování školních potřeb, které často představují nemalou finanční zátěž. „Nástup do první třídy byl v naší rodině určitě finančně znát, ale byli jsme na to připravení, protože už máme ve škole starší dceru,“ uvádí Renata Novotná, jejíž dcera Nelinka v pondělí zažila svůj první školní den. Skládala spolu se svými spolužáky kostky, představovala se paní učitelce a reagovala na její dotazy.

„První dny musí být plynulým přechodem z mateřské do základní školy. Třídu máme vyzdobenou pohádkovými postavami a s pohádkami také budeme začínat. Přípravné práce před čtením, psaním a počítáním už jsou vlastně učení, ale děti to vnímají spíše jako hraní,“ vysvětluje Lorencová.

Nové hřiště

Nové sportovní hřiště Základní školy Dašice stálo přibližně 6,5 milionu korun, z toho 4 miliony šly z prostředků evropských fondů, zbytek platila obec Dašice. Sportoviště má běžecký ovál, doskočiště a uprostřed je mantinely ohraničená plocha pro nejrůznější míčové sporty. „Pokud bude v zimě mrznout, můžeme tam vytvořit ledovou plochu, která bude sloužit jako kluziště,“ říká ředitelka školy Lada Morávková. Veřejnosti nebude hřiště běžně přístupné. „Pro potřeby veřejnosti máme rok staré multifunkční hřiště,“ uvádí starosta Dašic Petr Zikmund. Výstavba hřiště trvala dva měsíce.

Hana Tománková