Pardubice – Je to paradox. Firma AVE CZ a náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý (ČSSD) jsou nesmiřitelní rivalové. Přesto teď při kritice odůvodnění stanoviska EIA ministerstva životního prostředí (MŽP) používají velmi podobné argumenty.

„Negativní stanovisko MŽP se nezakládá na faktickém posouzení technické stránky projektu, ale pouze na politickém rozhodnutí následkem tlaku laické veřejností a krajské a městské samosprávy,“ píše se v tiskovém prohlášení firmy AVE CZ.

Náměstek hejtmana je sice spokojen s tím, že je stanovisko negativní, ale jinak MŽP zahrnuje podobnou kritikou jako investor.
„To odůvodnění je špatné! Musí být založeno na faktech a ne na emocích. Přesně takového stanoviska jsme se obávali celou dobu a náměstka ministra životního prostředí Karla Bláhu jsme na to upozorňovali. Nechápu, proč potom sepsali takové odůvodnění. Nenapadá mě jiná varianta, než že to MŽP udělalo naschvál,“ pravil Tichý.

Odůvodnění nesmí stát na emocích

Z úst Tichého zní tato slova obzvlášť překvapivě, jelikož právě on byl jedním z iniciátorů petice proti spalovně v Rybitví, kterou podepsalo téměř padesát tisíc lidí.

„Petice má být pouze podporou, aby si problému všimli lidé. MŽP musí rozhodovat na základě faktů. Přece za mnou nemůže přijít úředník z ministerstva s tím, že je nám ministr příznivě nakloněn. Okamžitě jsem mu řekl, že jsem s ministrem krávy nepásl a že mají rozhodovat na základě faktů,“ podotkl Jan Tichý, který je také místopředsedou občanského sdružení Stop spalovně v Rybitví.

Náměstek hejtmana se nyní obává, že kvůli špatně formulovanému odůvodnění ministerstva nemají odpůrci záměru firmy AVE CZ ani zdaleka vyhráno. Investor se totiž může proti rozhodnutí MŽP bránit soudní cestou a Jan Tichý se obává, že AVE CZ má trumfy v rukou.
„Osobně se domnívám, že Nejvyšší správní soud by pochybil, pokud by rozhodnutí ministerstva nezrušil. Na emocích se totiž v žádném případě nedá postavit odůvodnění procesu,“ nechal se slyšet Tichý.
MŽP je ovšem na případný soudní proces připraveno.

„Počítáme s tím, že to firma AVE CZ zkusí soudní cestou. Proto jsme také využili veškerý možný čas a stanovisko EIA vydali až v nejzazším možném termínu. Věnovali jsme tomu maximální pozornost,“ pravil náměstek ministra Karel Bláha.

„Při práci na stanovisku EIA jsme postupovali přesně podle zákona. Domníváme se, že investor nemá moc šancí u soudu uspět. Už jen z toho důvodu, že stanovisko EIA je pouze doporučující a nikoliv závazné,“ doplnila tisková mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Lukáš Dubský