„Původní budova školy byla postavena v roce 1878 a svému účelu sloužila až do roku 1976. Od té doby nevyužívaný objektpostupně chátral. Proto jsme se v roce 2004 rozhodli k radikálnímu kroku,“ objasňuje starostka obce Anna Bulvová.

„Potřebovali jsme vyhovující prostory pro obecní úřad, protože do místnosti se při zasedání zastupitelstva sotva vešli všichni zastupitelé. Slavností akce jako vítání občánků se museli pořádat v hospodě. Zkusili jsme proto zažádat o dotaci na ministerstvu pro místní rozvoj. Uspěli jsme ale až na Státním fondu pro rozvoj bydlení,“ vysvětluje starostka.

Zůstaly jen zdi

Obec se počátkem února tohoto roku pustila do přestavby objektu.

„Zůstaly z něj prakticky jen obvodové zdi. Vzniklo tu pět bytů a prostory pro obecní úřad. Dva byty, z toho jeden bezbariérový, a úřad jsou v přízemí, další tři menší byty jsou v patře. Na každý byt přispěl státní fond částkou pět set padesát tisíc korun, na obecní prostory přispěl zase částkou sto dvacet tisíc korun Pardubický kraj. Zbytek hradila samotná obec z prodeje pozemků,“ popisuje starostka.

Zájemců o bydlení v novotou zářícím objektu bylo celkem dvanáct. Výběrovým kritériem byla jednak podmínka státního fondu, že nájemníkem mají být osoby s nižším příjmem, a také přání obce poskytnout bydlení především mladším rodinám.

Vánoce v novém

Stěhování obecního úřadu i nových nájemníků do bývalé školy začne příští týden. V domě, kde stavební práce skončily s posledním listopadovým dnem, se tak budou mít rodiny možnost zabydlet akorát do Vánoc.