Měsíc: Poslední čtvrt nastala 18. ledna, nov připadá na 26. ledna. Odzemím (tedy v největší vzdálenosti od Země 406 tisíc km) prochází Měsíc 23. ledna hodinu po půlnoci. V tomto týdnu se pohybuje na ranní obloze, a to souhvězdími Vah, Štíra, Hadonoše a Střelce.

Planety sluneční soustavy: Na večerní obloze svítí až do 21. hodiny planety Venuše a Uran. Zatímco Venuši spatříme pohodlně okem (je nejjasnějším tělesem na večerní obloze a její jasnost stále stoupá), k vyhledání planety Uran je nutné použít triedr. Obě planety se pohybují poblíž hranice souhvězdí Vodnáře a Ryb nedaleko od sebe, jejich nejtěsnější přiblížení nastává 22. a 23. ledna.

Kolem deváté hodiny večer vychází Saturn, promítá se do souhvězdí Lva. Nejlépe je viditelný v druhé polovině noci.
Zajímavé úkazy: V tomto týdnu jsou velmi dobře pozorovatelné večerní přelety Mezinárodní kosmické stanice ISS. Tato „družice“ je viditelná pouhým okem, pohybuje se ve směru zhruba od západu k východu a je jedním z nejjasnějších objektů na obloze.
Nejvýraznější přelety spatříme nad územím východních Čech 22. ledna (v intervalu 18.31 až 18.34 hodin), 24. ledna (17.51 až 17.56 hodin) a 25. ledna (18.19 až 18.23 hodin).

Bližší informace o dalších přeletech včetně trajektorie letu získáte dotazem odeslaným na elektronickou adresu preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.

(Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici)