Dvanáct bytů na této adrese bylo opraveno hned po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, kdy do Evropy mířila první vlna uprchlíků. Město poté rozhodlo, že opraví i dalších 51 bytů a společné prostory. V květnu shánělo nafukovací matrace a spacáky, aby mělo převážně Ukrajinky s dětmi kde narychlo ubytovat. Koleje teď musí Ukrajinci opustit, protože městu vyprší smlouva s univerzitou.

Většinu nákladů spojených s rekonstrukcí bytů zaplatí státní dotace.

„Pavilon F máme na základě povolení dočasného užívání zasmluvněn do konce roku. Jakmile bylo zřejmé, že okupace Ukrajiny bohužel asi hned tak neskončí a že nás, města a obce, v tom stát opět nechá, byla oprava bytů v Husově ulici jasnou volbou. Ty, kteří jsou teď na kolejích, nemůžeme na konci roku nechat na ulici,“ řekl primátor Pardubic Jan Nadrchal s tím, že jakmile se dočasní uživatelé budou moci vrátit domů na Ukrajinu, byty budou k dispozici obyvatelům Pardubic.

Psali jsme:

Pardubice chystají byty pro Ukrajinské uprchlíky.
Oprava za 200 milionů se nekoná. Byty v Husovce město nabídne Ukrajincům

Husova ulice je v Pardubicích pojem, snad každý ji má spojenou s místní ubytovnou, přesněji s městskými byty. Lokalita je u Pardubáků považována za téměř vyloučenou. O byty tak nebyl u místních obyvatel zájem.

Na generálních opravách bytů v domech číslo 1116-1119 nyní pracuje hned osm pardubických firem. „V každém bytě se musely udělat elektroinstalace a vodoinstalace. Podlahy, kuchyňské linky, koupelny s obklady i plynová topidla a sporáky,“ vyjmenoval Petr Hušek z odboru majetku a investic pardubického magistrátu. Malometrážní byty jsou nevybavené, mají pouze kuchyňku se sporákem. Zhruba 21 vyřazených postelí magistrátu darovalo včelařské učiliště v Nasavrkách. Další základní vybavení dokoupí město.

Zdroj: Nikola Remešová

„Opravy a předání bytů jsou rozděleny do tří etap. Zhruba třicet bytů jsme předali nebo předáme v nejbližších dnech, do 17. prosince předáme poslední rekonstruované byty. Celkové náklady na realizaci této rekonstrukce se pohybují kolem 27,5 milionu korun,“ vyčíslil Hušek. Město má od ministerstva pro místní rozvoj přislíbenou dotaci ve výši až 20 milionů korun.

Pardubická radnice měla s Husovou ulicí velké plány. Měly zde vzniknout luxusní byty nebo startovací bydlení. Tyto projekty magistrát prozatím odložil.

Univerzitní koleje mají kapacitu až 200 lidí, někteří Ukrajinci se už ale vrátili domů. „Maximální kapacita Husovky v nově rekonstruovaných bytech je 165 osob, to by nám mělo stačit na zajištění ubytování všech osob ze Stavařova, kteří si nenajdou komerční bydlení nebo se nebudou moci vrátit,“ dodala vedoucí odboru sociálních věcí Iva Bartošová.

Nezaměstnanost v Pardubickém kraji je nejnižší v Česku a podle expertů je až nezdravě nízká, zbývá stále spousta volných míst. Příchozí uprchlíci z Ukrajiny tuto situaci nedokázali plně vyřešit.
Ukrajinci Východočechům práci nesebrali. Obsadili dlouhodobě volná místa

Do bytů v Husově ulici je aktuálně nastěhovaných 63 osob, z toho 27 dětí. Zástupci města si uvědomují, že integrace není jen o bydlení. Proto v místě, především pro děti, vznikne i komunitní centrum se dvěma lektorkami. „Místnost pro děti zajistí volnočasové aktivity nebo pomoc s domácími úkoly. Hodně jich chce také pomoc s českým jazykem,“ sdělila Mariana Kurylo, která od počátku války koordinuje pomoc pro ukrajinskou komunitu v Pardubicích. Zaměstnanci odboru sociálních věcí budou v lokalitě také poskytovat odborné poradenství a sociální pomoc.

Ubytování hradí stát

Ubytovaní nedostávají žádné nájemní ani jiné smlouvy, jedná se o dočasné nouzové bydlení. Noví nájemníci tak neplatí žádné náklady. Město pak dostává od státu náhrady. „Náklady na bydlení jsou kompenzovány formou paušální náhrady nákladů za jednu ubytovanou osobu ve výši 300 korun za noc,“ doplnil náměstek primátora Jan Hrabal.

Pardubická radnice měla s Husovou ulicí velké plány. Měly zde vzniknout luxusní byty nebo startovací bydlení. Tyto projekty magistrát prozatím odložil.