V Pardubickém kraji bylo k neděli 27. března přijato 9163 uprchlíků z Ukrajiny. Nejvíce jich je v okresu Pardubice (4133), dále v okresu Ústí nad Orlicí (2048), následuje Chrudimsko (1721) a nejméně jich je na Svitavsku (1261).

Největší nápor centrum zažívalo v druhém březnovém týdnu, kdy denní počty zaregistrovaných dosahovaly až 800, později počet registrovaných klesl na 400 až 500 lidí denně. V sobotu centrum odbavilo 157 uprchlíků, v pátek jich bylo 124 a ve čtvrtek 142.

Ubytování prostřednictvím pardubického centra zatím získalo 1341 uprchlíků. "Centrum nyní disponuje u různých ubytovatelů volnou kapacitou o počtu asi 1800 míst," řekl pro ČTK mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Vedle úředníků, překladatelů a tlumočníků je nyní v KACPU v Pardubicích k dispozici i přítulný canisterapeutický pes Artemis chovatelky Evy Tomiškové.

„Ártík je dvacetiměsíční zlatý retrívr, který běžně dochází do mateřských škol se vzdělávacími programy a pomáhá dětem zbavovat se strachů. Přes takto vycvičeného psa je možné odvést pozornost od negativních vjemů a snáz bourat komunikační bariéry,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Zakopalová.

Město Pardubice pro uprchlíky vybralo například bytové domy v Husově ulici a bývalé vysokoškolské koleje. Na Pardubicku hodně Ukrajinců ubytovali firmy a obyvatelé města Holice. Někteří uprchlíci již bydlí v zámku v Bystrém na Svitavsku, kde byl dříve sociální ústav. Kromě toho pokračuje úprava prostor v domově mládeže střední stavební školy v Rybitví na Pardubicku a v Lanškrouně v areálu střední školy v Kollárově ulici. Ubytování uprchlíci našli také v bývalém výchovném ústavu v Králíkách, který je soukromý.