Ukrajinský lékař narozený v Kladně se po mnoha desetiletích i s rodinou vrací do České republiky.

Pomocnou ruku mu podaly Pardubice. Poskytnou rodině bydlení a v začátcích jí pomohou i finančně.

„Když se v únoru vyostřila situace na Ukrajině a přicházely odtud zprávy o obavách našich krajanů o vlastní bezpečnost, přemýšleli jsme, jak pomoci. Ve spolupráci s předsedou Rady černobylských krajanů panem Iljukem byla vytipována tato rodina," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková

Jako chirurg

Pan Jiří se narodil před 50 lety v Kladně, po odchodu jeho rodičů do Sovětského svazu se z něj stal Jurij. Vystudoval medicínu, pracoval jako onkologický chirurg v nemocnici v Dubně, pak na endoskopii a na záchranné službě. Také jeho žena je zdravotnice.
Jiří mluví perfektně česky a o svém pracovním uplatnění již jedná s Pardubickou krajskou nemocnicí.

„My jsme se rozhodli poskytnout rodině byt. Již si vybrali jeden z městských bytů a v září se přistěhují. Byt jim na rok dáváme do výpůjčky, budou hradit pouze služby spojené s užíváním bytu. Navíc jim poskytneme jako dar 20 tisíc korun, začínají tu prakticky od nuly," poznamenala pardubická primátorka.

V případě ukrajinské rodiny se jedná o výjimku, město totiž obvykle takový postup nevolí. „Ano, není to standardní postup, ale standardní není ani situace na Ukrajině. Proto jsme se pro toto gesto dobré vůle rozhodli," dodala Štěpánka Fraňková.

O situaci na Ukrajině
Od počátku března 2014 se konaly demonstrace proruských a protivládních skupin v Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny. Tyto demonstrace, které byly součástí souběžných proruských protestů na jižní a východní Ukrajině, se vystupňovaly v ozbrojený konflikt mezi separatistickými silami v Doněcké a Luhanské lidové republice a ukrajinskou vládou pod předsednictvím Arsenije Jaceňuka.
V důsledku bojů mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty došlo i k sestřelení malajsijského boeingu.
V neděli se v Berlíně již potřetí sešli ministři zahraničních věcí Pavlo Klimkin (Ukrajina), Sergej Lavrov (Rusko), Laurent Fabius (Francie) a Frank-Walter Steinmeier (Německo), aby jednali o možném řešení ukrajinské krize. Pětihodinové rozhovory ministrů však nepřinesly žádné hmatatelné výsledky.
⋌(wikipedia.org)