Umělou inteligencí se budou zabývat experti na Univerzitě Pardubice ve čtvrtek 2. března. Hosty speciální debaty budou prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Petr Doležel z Fakulty elektrotechniky a informatiky a vedoucí Katedry filosofie a religionistiky Ondřej Krása z Fakulty filozofické.

„Diskuse navazuje na loňskou debatu o dezinformacích s českým expertem působícím v mezinárodních organizacích Jakubem Kalenským. Experti Univerzity Pardubice se rozhodli otevřít další velké a velmi aktuální téma, protože právě v posledních měsících se používání umělé inteligence velmi šíří," uvedla Martina Macková, vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice. Před půlrokem byly veřejnosti zpřístupněny generátory obrázků a před třemi měsíci generátor textů ChatGPT, který i v univerzitním prostředí vyvolává velký ohlas.

Ilustrační foto.
Dvě loupeže a hned několik krádeží objasněno. Obvinění čekají na soud ve vazbě

O tom, co všechno tyto změny znamenají, když jsou stroje schopny vytvářet smysluplné texty, jaká je technická povaha umělé inteligence a jak se k tomuto vývoji mohou a mají postavit univerzity, budou mluvit odborníci ve čtvrtek do 13 hodin v kampusu univerzity (Studentská 84).

Organizátorem debaty s názvem Umělá inteligence a univerzity – smysl, možnosti a rizika je Fakulta filozofická UPCE a moderátorkou akce bude Kateřina Mazurová. Vstup je zdarma.