Na provozovatele pardubické galerie Mázhaus vypsala před časem radnice výběrové řízení. Nový provozovatel tak nahradí dosavadní Unii výtvarných umělců, která dostala od města výpověď z těchto prostor.

Důvodem byly podle vedení města stížnosti zejména svatebčanů, kteří museli procházet kolem často kontroverzních uměleckých děl. Nyní však došlo k dohodě, že unie bude moci v Mázhausu působit déle než pouze do konce letošního roku. „Domluvili jsme se na tom, že činnost funkce Galerie Mázhaus bude prodloužena do 31. března,“ uvedla včera po středeční schůzce s výtvarníky náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Důvodem je, že radnice si je vědoma komplikací, které umělcům způsobila nedávná rekonstrukce prostor galerie. „Jsme si vědomi, že jsme tím zdrželi jejich dramaturgický plán výstav. Dohodli jsme se tedy, že ještě tři měsíce v roce 2009 bude Unie výtvarných umělců vystavovat v Galerii Mázhaus, takže s nimi bude uzavřena smlouva na dobu určitou. Samozřejmě to musí schválit rada.“ Do konkurzu na provozovatele Galerie Mázhaus se mohou přihlásit fyzické i právnické osoby či občanská sdružení, které mají s touto činností zkušenosti.

„Nový provozovatel bude muset splňovat i další kritéria. Například po předchozí dohodě umožní vlastní expozice města Pardubic, bude spolupracovat na koncepci činnosti galerie se zástupci kulturní komise a magistrátu,“ uvedla vedoucí odboru komunitních služeb Ivana Liedermanová. Přihlášky do výběrové řízení mohou uchazeči zasílat do 28. listopadu. Na vítěze čekají prostory o rozloze 380 metrů čtverečných. Spadají do nich tři části – atrium radnice, Šatlava a vstupní prostor radnice.