Areál unikátního barokního dřevěného kostelíka svatého Mikuláše ve Velinách prochází potřebnou rekonstrukcí. Ta započala již v loňském roce a rozhodně neskončí ani v roce příštím.

Součástí komplexu je totiž kromě samotného kostela také márnice, zvonice a dřevěné oplocení přilehlého hřbitova. Kromě márnice, rekonstruované v devadesátých letech minulého století, potřebují opravu všechny části.

„V této první fázi věnujeme pozornost dřevěnému oplocení hřbitova. Minulý rok jsme opravili tři strany, letos dokončujeme čtvrtou včetně osazení nových vrat na hřbitov,“ řekl Petr Krejcar, starosta obce Veliny, která kostel před více jak dvěma roky získala od římskokatolické církve. „Oplocení opravujeme včetně základů, což je nesmírně náročně. Hřbitov je totiž nad úrovní okolního terénu, takže hrozilo vyvalení těch nejbližších hrobů. Na cihlovou podezdívku pak osazujeme původní dřevěné oplocení, kryté doškovou stříškou,“ uvedl Petr Krejcar s tím, že jmenované práce, včetně osazení nových vrat, provedou odborníci ze skanzenu v Krňovicích nedaleko Třebechovic pod Orebem.
Nejdůležitější akcí letošního roku pak bude výměna věžičky na kostele svatého Mikuláše. „Tu stávající nahradí měděná. Současně zahájíme rekonstrukční práce na střeše kostela. I ta je kryta doškami,“ sdělil plány starosta Petr Krejcar a doplnil, že finální práce na opravě kostelní střechy se uskuteční až v příštím roce. „Pak se pustíme do opravy interiéru. Nutná je zejména výměna elektroinstalace. Úplně nakonec přijde na řadu zvonice. Tu bychom rádi zpřístupnili veřejnosti a vybudovali v ní malou expozici o výstavbě dřěvěných staveb,“ poznamenal Krejcar.

Peněz se nedostává

Obec Veliny získala na opravu kostela finanční injekci od ministerstva kultury z Fondu pro zachování kulturního dědictví. „Přesto se ale peněz nedostává. Proto si také řadu prací provádíme svépomocí,“ postěžoval si Petr Krejcar.
Kolem kostela svatého Mikuláše ve Velinách probíhá nedávno otevřená cyklostezka z Borohrádku, vůbec první, která spojuje Pardubický s Královéhradeckým krajem.

„Areál kostela je jednou ze zastávek na této cyklostezce. Proto také letos pracujeme na úpravě okolí a položení nového povrchu na cestu, která povede kolem celého areálu,“ zakončil výčet prací velinský starosta Petr Krejcar.

Lukáš Peška