Nevidomý cyklista, jeho doprovod a hostující VIP cyklista na začátku prázdnin nasedli na speciální trojkolo a vyrazili vstříc českým luhům a hájům. V nohách mají už stovky kilometrů… A to všechno proč? Aby podpořili Světlušku, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením.

Z pardubického Pernštýnského náměstí vyrazili včera dopoledne ve složení Petr Müller mladší jako pivot, VIP místa hosta se ujal Jindra Polák z kapely Jelen a na místo „motoru kola" nasedl nevidomý Aleš Moravec. „Nyní vyrážíme z Pardubic do Přelouče a dále do Chrudimi, kde se zúčastníme závodu Kolo pro život. Ne však jako závodníci, spíš představíme náš projekt," upřesnil cíl východočeské cesty Aleš Moravec.

Nejdřív pivot, pak host a vzadu motor

A jak to v sedle takového unikátního dopravního prostředku vypadá? Za řídítky sedí nejdůležitější postava týmu, tedy ten, kdo sleduje cestu, stará se o řízení, zatáčení a velí k brzdění.

Na opačném cípu kola sedí takzvaný motor stroje. Tedy člověk, jehož hlavním úkolem je šlapat do pedálů ze všech sil. Mezi nimi je místo pro hosta cyklokola, což je vždy osobnost z regionu. Ta má úkol nejjednodušší. Vlastně se jen veze, kochá a snaží se hlavně nevypadnout z rytmu šlapání a nespadnout z kola.

Za celé léto zhruba 1200 kilometrů

„Letní cyklojízda je hlavně propagační akce, nejde o nějaké závody nebo trhání rekordů. Chceme spíš lidem představit náš projekt, proto denně jezdíme jen několik kilometrů, za celé léto to dělá zhruba dvanáct set kilometrů," dodal nevidomý cyklista. Za týden zamíří unikátní tandemové trojkolo na Klatovsko a svou letní okružní cyklojízdu zakončí v Plzni.


Kateřina Dufková