Nyní umělecká fakulta mexické univerzity hostí i výstavu Východočeského muzea Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru. Ta se na základě jednání zástupců české strany na mexické ambasádě později přesune i do hlavního města Mexico City. „V hlavním městě státu Hidalgo Pachuco nás přijala primátorka Yolanda Telleríaová s celou radou města. Váží si tu nejen spolupráce ve vzdělávání, ale také v ekonomické oblasti, kde díky bezcelnímu obchodu každoročně roste jeho objem o 20 procent,“ podtotkl Roman Línek, předseda správní rady Univerzity Pardubice a první náměstek hejtmana Pardubického kraje, který byl na místě spolu s prorektorem a významným odborníkem na numismatiku Petrem Vorlem a ředitelem Východočeského muzea Tomášem Libánkem. „Stále jsme ale pro Mexičany hlavně národem Věry Čáslavské, která byla hlavní tváří olympiády v Mexico City před 50 lety, v roce 1968,“ dodal Línek.

Samotná výstava se se koná v Real del Monte, místě, kde bývaly doly na stříbro. Nyní je zde pobočka univerzity a její umělecká fakulta, která v mnohém připomíná Fakultu restaurování v Litomyšli. České hosty přijal rektor místní univerzity Adolfo Pontigo Loyola. Tamní vysoká škola má celkem deset fakult a studuje na ní na 50 tisíc studentů.

Výstava, která už byla v anglické verzi vloni v New Yorku, teď bude ve španělštině lákat zájemce o numismatiku i v Latinské Americe. „Na setkání s naším velvyslancem panem Lubomírem Hladíkem jsme se domluvili, že její další zastávkou bude i hlavní město Mexico City a jeho muzeum v centru města a uvažuje se i o dalších místech. Je to ocenění odborné práce našeho muzea, která má hlavně díky kolegovi Petru Vorlovi nejen nadregionální, ale také nadnárodní přesah,“ konstatoval Tomáš Libánek.