Důvodem je údajně malá kapacita laboratoře na chemicko-technologické fakultě univerzity. Denně je schopná zpracovat jen kolem 50 vzorků, což podle kraje moc nepomůže.

„Jednání s univerzitou bohužel není jednoduché, proto se nabízí spíš spolupráce s laboratořemi akademie věd v Praze nebo výzkumného ústavu v Olomouci,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Univerzita bude o záležitosti dnes znovu jednat s vedením nemocnice.

„Smlouva z jara s nemocnicí je stále platná, jsme schopni zpracovat zhruba 50 vzorků denně. Ve hře bylo výrazné kvantitativní navýšení kapacity našich laboratoří, jenže jsme nezískali dotaci na potřebné přístrojové vybavení,“ uvedla mluvčí univerzity Martina Macková.

Příbývají desítky nakažených denně

V Pardubickém kraji mezitím přibývají nakažení po desítkách denně. Třeba v pondělí, které přitom na počet testů i zjištěných nákaz bývá slabší, hygienici nahlásili 74 nových nákaz. Zatím to mají na svědomí konkrétní ohniska, například v sanatoriu Topas v Holicích bylo zjištěno 90 nakažených. Okres Pardubice se tak se 102 případy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel rázem zařadil mezi osm nejpostiženějších v Česku.

„Přenos na pracovišti mezi zaměstnanci je naštěstí minimální, jsou to čtyři pracovníci, zbytek nakažených jsou klienti. Není nutné dělat bezpečnostní opatření v celém městě,“ řekl starosta Holic Ondřej Výborný. Sanatorium vydezinfikoval specializovaný oddíl profesionálních hasičů se severomoravského Hlučína.

Komplikovaná je i situace na Litomyšlsku, kde se nákaza masivně rozšířila od zdejších hokejistů. Při testování na školách musela vypomoci i armáda.

Hygienici se snaží mít situaci v kraji pod kontrolou, ovšem za cenu naprostého pracovního vyčerpání. „Je nás v kraji 18 epidemiologů, museli jsme zaučit už i kolegy z ostatních odborů. Přesto chodíme do práce v sedm ráno, odcházíme v devět večer, děláme i soboty a neděle, a přesto nikdy neodcházíme domů s čistým stolem,“ uvedla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Například jeden telefonát kvůli trasování nakaženého trvá v průměru 45 minut. Hygienici proto shání další brigádníky, zatím mají na dohodu dvě ženy. Kraj jim na personální posílení přispěl 200 tisíci korunami.

Zahlcená jsou i testovací místa v Pardubicích a Litomyšli, i přes rozšíření provozních hodin lidé čekají na testování několik dní. Kraj chce příští týden otevřít dvě nová v nemocnicích v Chrudimi a Ústí nad Orlicí.