Vysokoškoláci a jejich rodiče sahají do peněženky stále hlouběji, aby pokryli základní náklady za studium. V běžném pokoji na kolejích má každý student k dispozici psací stůl, židli, postel, skříň a wi-fi. Za takové bydlení dají studenti kolem 3 500 korun měsíčně. Za další vybavení, jako je lednice, kuchyňka a koupelna, se cena zvyšuje.

Pardubické letní kino Rebel. V Pardubicích byla posledním velkým trhákem světová předpremiéra filmu Brutální vedro.
Souboj letních kin: Pardubice mají vstup zdarma, Hradec láká na restauraci

Ještě před dvěma lety studenti v Pardubicích zaplatili v případě dvojlůžkového pokoje, ve kterém bydlí dva studenti, každý 103 korun za noc, vloni už to bylo 113 korun za noc. Letos si připlatí o dalších 7 korun. Za měsíc už to je přes 200 korun více. 

„Asi bych raději bydlela v normálním pronájmu, kde by bylo více soukromí, ale ten stojí třeba 9 tisíc korun. Koleje jsou levnější a alespoň to mám blízko,“ zamyslela se jednadvacetiletá studentka Lucie z pardubické Fakulty ekonomicko-správní. Za ubytování na klasickém dvojlůžkovém pokoji dají studenti v novém akademickém roce zhruba 3600 korun za měsíc.

„Ceny za ubytování budou od letošního září vyšší řádově jen o desetikoruny denně,“ sdělila Martina Macková, mluvčí Univerzity Pardubice (UPCE).

Kolejné na Vysokoškolských kolejích UHK se po dvou letech zvýší o 8 %
Šetřete jako u sebe doma, nabádá studenty vedení univerzit. Podraží i koleje

Hradecká univerzita koleje zdražovala letos v lednu, a to přibližně o 230 korun za měsíc. „Aktuálně další navyšování nechystáme,“ informoval mluvčí Univerzity Hradec Králové (UHK) Jakub Novák. Na univerzitě ve městě pod Bílou věží si tak studenti musí připravit okolo 3 500 korun měsíčně. Hradecké koleje nabízí od jednolůžkového pokoje až po pětilůžkové průchozí pokoje na apartmánu.

„Vím, že koleje bývají vždycky rychle obsazené. Já si už před prázdninami vybrala privát. Do školy budu dojíždět na kole a určitě tam budu mít větší klid,“ řekla studentka UHK Petra Hajná.

Zájem o ubytování na univerzitních kolejích je přesto velký.

Univerzita Pardubice má kapacitu na kolejích více než 1 300 lůžek. V Hradci univerzita studentům nabízí 750 lůžek. V obou městech je už teď jasné, že se na všechny zájemce nedostane. Školy přijaly mnohem více přihlášek, než mají volných míst.

„O koleje mají studenti Univerzity Pardubice trvale vysoký zájem. Evidujeme letos asi o 160 zájemců více než je kapacita kolejí,“ sdělila mluvčí pardubické univerzity Martina Macková s tím, že o tom, zda student získá koleje rozhoduje dojezdový čas. Tedy čas strávený na cestě z místa bydliště do Pardubic.

Univerzita Pardubice má svůj první spin-off společnost s názvem Lipidica. Společně se soukromou firmou plánuje přenést do praxe jeden z největších objevů - metodu, která umí včas odhalit rakovinu slinivky břišní.
Pardubický vědec odhalí rakovinu z kapky krve. Jeho výzkum se chystá do praxe

Zájem o bydlení na vysokoškolských kolejí je značný i v sousedním Hradci Králové. I tam univerzita hlásí plný stav. „Kapacita kolejí je beznadějně naplněna. Bohužel předpokládáme neuspokojení poptávky více než 370 žadatelů a žadatelek o ubytování,“ sdělil Novák z UHK.

Univerzitní kampus

Pardubičtí vysokoškoláci najdou univerzitní ubytování přímo v kampusu, ve kterém sídlí 4 z celkem 7 fakult, ale také menzy, knihovna a dalších služby a zázemí. „Přímo na kolejích je k dispozici například venkovní tělocvična, grily nebo samoobslužná prádelna,“ doplnila Macková. Škola studenty také láká na možnosti ubytovat se od jednolůžkového pokoje, přes garsoniéru, až po velký apartmán. Zájemci také mají možnost nechat si pokoj uklidit, zaplatí za to ale 500 až 1000 korun, podle velikosti pokoje.

Hradecké koleje jsou od kampusu vzdálené necelé dva kilometry, v každém apartmánu jsou pak vybaveny lednicí s mrazákem i dvouplotýnkovým vařičem. Hradečtí studenti na kolejích najdou třeba studovnu, prádelnu, posilovnu nebo několik pian. V okolí kolejí studenti mají obchodní centrum nebo nedaleké novohradecké lesy.

Pomáhají stipendia

Vedle brigády mají vysokoškoláci šanci získat stipendia. Podmínkou k vyplacení bývá bydliště mimo okres, ve kterém vysokoškolák studuje. Kromě ubytovacího stipendia, o jehož výši rozhoduje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jsou to prospěchová, sociální, tvůrčí či výzkumná stipendia. Výši prospěchových stipendií si určují samy fakulty a je různorodá.

Ceny kolejí:

Univerzita Pardubice
Kapacita: 1300 lůžek
Neuspokojených žadatelů: 160
Nejlevnější pokoj - Třílůžkový pokoj 116,- Kč/noc/osobu
Nejdražší pokoj – Apartmán – 316,- Kč/noc/osobu
Služby zdarma: Studovna, společenská místnost
Služby za poplatek: stůl pro ping pong, kolárna, pronájem skříňky na potraviny, žehlička, vysavač

Univerzita Hradec Králové
Kapacita: 750 lůžek
Neuspokojených žadatelů : 372
Nejlevnější pokoj - Třílůžkový pokoj 107,- Kč/noc/osobu
Nejdražší pokoj - Jednolůžkový pokoj (apartmán) 240,-Kč /noc/osobu
Služby: Studovna, společenská místnost, piana
Služby za poplatek: prádelna, stolní tenis, posilovna, žehličky, fén, set nádobí, skener, kopírka, tiskárna