Rakovina slinivky je zhoubné nádorové onemocnění, u kterého je podle American Cancer Society pouze 10procentní šance na dožití pět let od diagnostiky. Tato metoda představuje šanci pro miliony lidí, kteří se o tomto onemocnění dozví příliš pozdě. Tento typ rakoviny je totiž v počáteční fázi bez jakýchkoliv příznaků, a ve chvíli, kdy se diagnóza stanoví, již pacientovi většinou nelze pomoci. Včasná diagnostika je proto v boji s tímto onemocněním nejdůležitější. „Věříme, že je také dalším krokem k využití v klinické praxi. Metodika je vhodná pro velkokapacitní screening až 20 tisíc vzorků za rok a dokáže detekovat nemoc se správností přes 90 procent,“ říká analytický chemik Michal Holčapek, který se díky objevu dostal mezi 60 nejlepších analytických chemiků světa podle The Power List 2020 v časopise The Analytical Scientist.

Martin Netolický
Hejtmanem se stal dle očekávání znovu Netolický

Metodika by se podle klinické praxe využívala nejčastěji u tří skupin osob, u kterých je zvýšené riziko tohoto onemocnění. Jedná se o pacienty s cukrovkou druhého typu starších 50 let, lidé s dědičných výskytem onemocnění v rodině a lidé, u kterých se projevily příznaky, které neodpovídají žádné určité nemoci.

Podle Holčapka je ještě před tím, než se začne využívat tato metodika v praxi, důležité její přínos ověřit studií. „Bez silného partnera by organizace takové studie byla obtížná. Proto v současné době ve spolupráci s univerzitním Centrem pro transfer technologií a znalostí jednáme s možným strategickým partnerem, který pomůže zavedení diagnostiky do klinické praxe,“ dodal.

Úspěšné výsledky chemiků se podařilo zopakovat i na spolupracujících pracovištích v Německu a v Singapuru. Nedávno si vědecký tým také ověřil, že je možné metodiku použít i v klinické laboratoři, která nemá s takovou analýzou předchozí zkušenosti.

(apo)