Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita rozjíždí dva nové projekty. Dokončí je včas?

Pardubice - Areály pardubické univerzity čekají rekonstrukce. Stavět se bude u kampusu v Polabinách i v centru města

5.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Budovy pardubické univerzity v Polabinách i v centru města se v následujících měsících opět promění ve staveniště. Odstartovány totiž budou dvě velké investiční akce, díky nimž by mělo vzniknout modernější zázemí pro vysokoškolské vzdělávání a výzkum.
„Dnes a zítra zahájí Univerzita Pardubice podpisem smluv dvě významné investiční akce, které pomohou dokončit modernizaci areálu univerzity v centru města a dobudovat vzdělávací infrastrukturu v univerzitním kampusu v Polabinách," uvedla mluvčí univerzity Valerie Wágnerová.

Univerzita Pardubice získala na počátku loňského roku z evropských strukturálních fondů 175 milionů korun, které využije spolu se svými vlastními zdroji na dokončení moderní infrastruktury a zázemí vysoké školy.

Centrum materiálů a nanotechnologií

Počátkem března loňského roku byly zahájeny přípravné práce, které umožní rekonstrukci poslední části objektu univerzity v centru Pardubic, dvorního traktu na náměstí Československých legií. Během jednoho roku tak vznikne moderní vědecké a laboratorní zázemí pro rozvoj materiálového výzkumu, který zde má dlouholetou tradici.

„Nové zázemí umožní zvýšit kvalitu vzdělávání studentů a inovovat materiálově orientované studijní programy," upozornil rektor univerzity Miroslav Ludwig. Zlepšit by se tak měly nejen možnosti vzdělávání, ale hlavně materiálového výzkumu.
„Do modernizace části areálu v centru města vloží univerzita zhruba 120 milionů korun, 96 milionů z prostředků Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a 23 milionů z vlastních zdrojů," nastínila finanční stránku projektu Valerie Wágnerová.

Areál v Polabinách pro tři fakulty

Zítra podepíše rektor pardubické univerzity smlouvu na provedení stavby Výukového areálu Polabiny v univerzitním kampusu. Cílem tohoto projektu je zlepšit podmínky a zázemí pro přípravu odborníků v oblasti netechnologických inovací. Nová infrastruktura by měla sloužit zejména třem fakultám, filozofické, ekonomicko-správní a dopravní.

Pro účely těchto fakult v objektu vznikne šest poslucháren a osm laboratoří. Zároveň bude vybudována i odpočinková zóna ve vnitřním atriu s možností občerstvení.
Do začátku akademického roku 2015/2016 by v srdci univerzitního kampusu v Polabinách měl vzniknout ucelený komplex, jehož celková hodnota by se měla pohybovat kolem sto deseti milionů korun. Z toho 79 milionů získala univerzita z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a zhruba třicet milionů chce vynaložit z vlastních zdrojů.

Stavaři, pozor na komplikace

„Univerzita Pardubice získala od roku 2009 na rozvoj svých činností evropské dotace na šestačtyřicet projektů. Dohromady tak vyinkasovala celkem 1,6 miliardy korun," dodala mluvčí univerzity.
Aby to ale nedopadlo jako před šesti lety. Stavbě areálu Fakulty chemicko-technologické se totiž tenkrát nevyhnuly jisté komplikace, i když nakonec získala cenu pro stavbu roku.
Podle původního záměru měla být hotová v říjnu roku 2007, ve skutečnosti ale došlo k dokončení areálu až v listopadu roku 2008. Hlavními důvody byly údajně potíže se spodní vodou a s písčitým podložím. Stavba se navíc prodražila a její konečná cena se vyšplhala na více než 1,3 miliardy korun.

Kateřina Dufková

Autor: Redakce

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Pardubičtí Pasos dostali ihned po skončení finálové série pohár pro vítěze druhé ligy.

Pasos přepsali historii klubu. Silným fixem

Ve sklepě domu někdo zapálil počítač

Pardubice - Přístroj byl sice na vyhození, ale ke zpopelnění mu někdo pomohl.

V Moravském Karlově našli medailový pramen

Pardubice – Medailový mejdan… Pořádně obtěžkáni cennými kovy a v bujaře oslavné náladě odjížděli pardubičtí orientační běžci z mistrovství České republiky štafet a klubů v Moravském Karlově. A že bylo co slavit!

Holaň: Musíme se spoléhat na týmovou práci. Rypákem dřít led

Pardubice Zisk patnácti bodů a dvanácté místo. Takový je výsledek hokejistů Pardubic v první čtvrtině extraligy. Byť má Dynamo odehráno o zápas víc, trenér Miloš Holaň se na klubovém webu ohlédl za dosavadními zápasy. Co také řekl:

Stavba dálnice: Dnes otevřou obálky s nabídkami firem

Opatovice nad Labem Úseky dálnice D35 Opatovice nad Labem Časy a Časy Ostrov budou znát brzy svého zhotovitele. Již dnes Ředitelství silnic a dálnic ČR otevře obálky s podanými nabídkami. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení