Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita volného času se letos zaměřuje na Svět raného novověku

Pardubice – I v letošním akademickém roce nabízí Fakulta filozofická Univerzity Pardubice pro veřejnost a posluchače všech věkových kategorií cyklus odborných přednášek složený z deseti tříhodinových bloků a 20 přednášek.

21.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Letošní cyklus nese téma „Svět raného novověku 1650 – 1800" a navštěvuje jej okolo 120 zájemců.

Fakulta chce zájemcům z řad veřejnosti představit dějiny lidské civilizace v celé jejich šíři a současně prezentovat humanitní vědní obory vyučované na Fakultě filozofické v Pardubicích. V průběhu ročních přednáškových cyklů, tematicky a chronologicky vymezených a na sebe navazujících, jsou nyní posluchači seznámeni se světem raného novověku.

Ve čtvrtek od 14 hodin pokračuje v kongresovém sálu rektorátu letošní série přednášek v cyklu Univerzity volného času. Přednášet bude Karel Rýdl 
z katedry věd o výchově na téma „Počátky systémové sociální péče o hendikepované v Evropě po třicetileté válce". Naváže na něho Aleš Prázný
z katedry filozofie s přednáškou „Komenského pojetí politiky".

„Přednáška o počátcích systémové sociální péče mapuje sociální a zdravotní vývoj v českých zemích od 16. století, zejména vznik špitálů, chudobinců a sirotčinců a sleduje jejich zřizovatele, kterými byli například církevní řády a společnosti, města či šlechtičtí donátoři. Dotkneme se také systému přijímání, péče a povinností a práv chovanců těchto institucí až do konce 19. století, kdy tuto roli začal přejímat stát, který postupně zřizoval nové formy institucí, jako nemocnice, vychovatelny, útulky a hlavně školy a jiná zařízení pro péči o dítě a mládež, ženy, staré a nemocné lidi," nastiňuje téma první přednášky prorektor pardubické univerzity Karel Rýdl. Ten navíc dodává, že v závěru přednášky budou posluchači také seznámeni se zrodem sociálního státu a vzniku systému pojištění.

Výuka Univerzity volného času se koná jednou měsíčně vždy ve čtvrtek od 14 do 17.15 hodin v kongresovém sálu rektorátu ve Studentské ulici 95 v univerzitním kampusu v Pardubicích – Polabinách.

Autor: Redakce

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení