Konkrétně na Pardubicku, Chrudimsku a Svitavsku tak budou od čtvrtka nově povinné roušky nejen ve všech vnitřních prostorách, ale i na venkovních akcích nad 100 účastníků. Zároveň se pro denní studium minimálně do konce října zavírají vysoké školy v kraji, konkrétně tedy pardubická univerzita. A za třetí, hejtmanství doporučilo všech ústavům sociální péče, aby zakázalo návštěvy. Třídenní prodleva do opatření je proto, aby byl čas na přípravu.

„Dnes změnil barvu semafor vyhlášený hygienou ve třech okresech našeho kraje. Počínající komunitní přenos bez zřejmého původu nákazy je zaznamenán v okrese Pardubice, Svitavy a Chrudim. Z toho důvodu budou od čtvrtka platná v uvedených okresech všechna zmíněná opatření,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

O opatřeních rozhodl pondělní krizový štáb kraje. V kraji přibývá denně několik desítek případů, a to už plošně.

Jediné Orlickoústecko, kde je nakažených zatím o něco méně než v ostatních okresech, zůstává zelené. Ještě před třemi týdny byl celý Pardubický kraj bílý.

Ilustrační foto
Na pardubické onkologii se objevil koronavirus, provoz nepřerušen

Epidemiologové v kraji si dlouhodobě stěžují, že pracují s vypětím všech sil a jen tak tak stíhají. S testováním v několika ohniscích, hlavně na školách či domovech důchodců, musela pomáhat i armáda.

To, že Univerzita Pardubice přechází od čtvrtka na on-line výuku, potvrdil její rektor Jiří Málek.

„Pečlivě jsme se na tuto situaci připravili, i když jsme nedoufali, že nakonec nastane. Chceme zabránit plošnému šíření nemoci mezi studenty, napříč univerzitou a zhoršení epidemiologické situace v zemi,“ řekl Málek.

„U univerzit jednak lze distanční formu snadno zavést, jednak jsou vysokoškoláci obecně rizikovější skupinou při přenosu nákazy, více cestují,“ uvedla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Například noví studenti chemie budou mít možnost v blocích a malých skupinách absolvovat laboratoře za celý semestr a odjet se on-line učit domů.

Už delší dobu platí na univerzitě několik zpřísňujících pravidel, mimo jiné omezení počtu studentů na přednáškách do 50 osob.

Hejtman Martin Netolický vyzval pořadatele větších kulturních akcí, aby jejich uskutečnění zvážili. Co se týče doporučení zákazu návštěv v ústavech, k tomu již mnohé z nich přistoupily dříve.

Třetina země bude podle hygieniků od čtvrtka oranžová, zbytek zatím zůstává zelený.Zdroj: Deník