Závěry pléna se však točily především kolem složité finanční situace, která díky škrtům ve státním rozpočtu hrozí českému vysokému školství.

„Je potřeba si uvědomit, že v loňském roce došlo k nárustu počtu přijatých studentů na vysokých školách řádově asi o devatenáct tisíc. Díky tomu byl loňský rozpočet dodatečně navýšen. Částka určená na letošní rok ale opět počítá pouze s loňským základem 19,6 milionu korun. To vše při stávajícím počtu studujících i přijímaných studentů,“ řekl nově zvolený předseda České konference rektorů Jan Hron s tím, že taková situace je obtížně udržitelná. Jeho slova potvrdil i rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. „Musíme si uvědomit, že peníze, o kterých se bavíme, jsou jen nutné minimum k financování vysokých škol. Česká republika je jedna z mála zemí, kde školy nevědí, s jakou částkou budou hospodařit příští rok,“ doplnil Fiala.

Možnost katastrofického scénáře naznačil i rektor Univerzity Karlovy v Praze. „Neradi bychom diskutovali o tom, co by se stalo, kdyby… Mohli bychom tak totiž dojít i k situaci, kdy bychom jeden rok studenty nepřijali vůbec. Stát by měl přistoupit ke koncepční finanční politice, která by školám dávala dlouhodobější jistotu, tedy model, který funguje v okolních zemích,“ řekl Václav Hampl.