Finanční a ekomická krize, která téměř bez výjimky zasáhla celý svět, ohrožuje také Českou republiku. Pocítily to již desítky lidí z dříve úspěšných a zavedených firem, které se kvůli krizi dostaly do problémů.

Přestěhuje se část výroby do Ruska?

Rovněž pardubický úřad práce se údajně chystá na příliv nových klientů. Podle ředitele Petra Klimpla se však v těchto dnech nezaměstnanost zvýšila jen nepatrně. „Zatím u nás k žádnému navýšení nových žadatelů o práci nedošlo. Procento nezaměstnaných se sice nyní navýšilo o dvě desetiny, ale to je naprosto normální. Vždy koncem roku totiž končí nějaké sezonní práce, a tak je v tuto dobu běžné, že pár lidí na náš úřad přijde.“

Zároveň však šéf pardubického úřadu práce připouští, že by k většímu nárůstu nezaměstnaných mohlo dojít. „Někteří zaměstnavatelé se u nás v minulých dnech informovali na přesné podmínky v případě nějakého většího propouštění. Zřejmě se tedy asi něco děje,“ myslí si Petr Klimpl.

Kdyby však došlo v Pardubicích k nějakému hromadnému propouštění z velkých firem, pracovní úřad by to pocítil až tak po čtyřech měsících od toho, co by se to dozvěděl. „Pokud by k hromadnému propouštění, což je od třiceti zaměstnaců výše, mělo skutečně dojít, musí nám to každá taková firma oznámit třicet dnů před tím, než zaměstnancům dá výpovědi. Poté by jim běžela výpovědní lhůta a pak by se teprve mohli hlásit na náš úřad. Takže vlastně až po této době bychom mohli nějaký příliv nových klientů pocítit,“ konstatoval Petr Klimpl.

I v Pardubicích jsou však lidé, kteří o práci v minulých dnech přišli kvůli nadbytečnosti. „Byl jsem zaměstnán v Ronalu. Koncem října mě však zaměstnavatel propustil kvůli údajnému nadstavu,“ řekl našemu Deníku 30letý vyučený zámečník. Jeho další kroky pak vedly na úřad práce. „Tam mi vůbec nic nenabídli. Na pracáku vám dají jen adresy, ty pak musíte obcházet a sami se na práci ptát,“ je z této situace znechucen bývalý dělník z Ronalu. Jako vyučený zámečník by prý práci sehnal, ale údajně jen za velmi nízké peníze. „Je to doslova za almužnu,“ myslí si třicetiletý Pardubák.

Klid před bouří je prý i v jednom z největších podniků města zaměstnávajícím téměř pět tisíc lidí, kterým je Foxconn. „O propouštění se mluví v souvislosti s poklesem výrob. Vím, že divize Acer, budova M8, odešla komplet a je vyklizena. Každý ale zarytě mlčí. V ruském Petrohradu nyní otevřeli novou pobočku, tam by se údajně měli nějací dělníci také přestěhovat, ale kdo a kdy to bude, to nikdo neví,“ řekl nám se zoufalstvím v hlase jeden z pracovníků počítačové firmy, který nechtěl být jmenován.