Investorem rekonstrukce objektu bude Městský rozvojový fond Pardubice (MRFP), do jehož majetku je architektonicky hodnotná stavba vložena. Finanční prostředky získá z úvěru.

„Městský fond je připraven ručit majetkem, který vlastní. Tedy opravy financovat bez pomoci města,“ uvedl předseda představenstva MRFP Milan Tichý s tím, že rekonstrukční práce na Pasáži by mohly začít na jaře příštího roku. Přes zimu bude fond pracovat na získání všech patřičných povolení.

K přestavbě se vyjádřil i zastupitel Miroslav Petráň, který připomenul některým kritikům z možného střetu zájmu, že anonymní soutěž na projektování přestavby Pasáže získal již před dvanácti lety, tedy v době, kdy nepůsobil v městské radě. „Netrvám na tom, že to musím dál dělat, ale chci, aby se s Pasáži už konečně něco udělalo,“ prohlásil pardubický architekt.

Prozatím se tedy vychází z jeho projektu. „Jde o hodně škrtů v původní dokumentaci, ale dá se z ní vycházet.“ Zmizí z ní některé výtahy a stavby rozšiřující půdorys Pasáže, zásobování nebude vedeno podzemní trasou, bude provedena pouze prostá rekonstrukce bytů.

Pardubická radnice měla v případě zchátralé Pasáže na výběr z pěti variant. Od jejího prodeje, pronájem až po zakonzervování objektu. Přednost nakonec dostala úsporná varianta rekonstrukce v režii města, respektive městské akciové společnosti. Odhad nákladů mluví o částce do 150 milionů korun.