V úterý ráno začala dlouho dopředu avizovaná uzavírka pardubické ulice Jana Palacha. Žádné velké zmatky a dopravní problémy se tentokrát nekonaly. Fiasko, které kvůli špatné informovanosti nastalo loni po uzavření Wonkova mostu, se neopakovalo.

„Je to mimořádně důležitá stavba. Věnovali jsme velkou pozornost etapizaci rekonstrukce, abychom se vyhnuli větším problémům v dopravě. Silnice je hlavní spojkou mezi Pardubicemi a Chrudimí, proto jako investor doufáme, že se podaří dodržet termíny realizace," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková sledovala zahájení rekonstrukce se smíšenými pocity. „Jsem samozřejmě ráda, že budeme mít opravené silnice. Na druhé straně se v následujících měsících nevyhneme dopravním komplikacím, ačkoliv to tak teď po ránu nevypadá," nechala se slyšet primátorka.

Stavba je označena ze všech směrů

Zmatky včera prý nenastaly hlavně díky tomu, že řidiči o uzavírce i objízdných trasách věděli dostatečně dopředu. „Stavba je dobře označena, zkoušeli jsme to projet ze všech směrů," konstatoval náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek.
Rekonstrukce se takřka nedotkne vozů městské hromadné dopravy, protože pro ty uzavírka neplatí. Autobusy a trolejbusy tak v obou směrech projíždí staveništěm. Kritické budou dva až tři srpnové víkendy, kdy se budou opravovat křižovatky. To bude totiž silnice uzavřena i pro veřejnou dopravu.

„Snad stihneme křižovatky opravit během dvou víkendů, v záloze máme i poslední srpnový víkend. Finále oprav by mělo být nejpozději 2. listopadu na okružní křižovatce u Dražkovic. V poslední etapě už se ale bude pracovat za plného provozu," upozornil Jaromír Dušek.

Hodně se mluví o komplikacích v dopravě, ale nejtěžší to budou mít obyvatelé, kteří bydlí v domech podél ulic 17. listopadu a Jana Palacha.
„Hluk je tu enormní a obyvatelé se s tím budou muset potýkat asi půl roku. Pokud se nevyskytnou nějaké nečekané problémy, tak celou rekonstrukci v termínu zvládneme," sdělil Deníku ředitel společnosti M – Silnice Zdeněk Babka.
Hejtman Martin Netolický upozornil, že se kraj musí stále potýkat s kritikou. „Pořád slyším, že se nestaráme o silnice v kraji. Jenže, když se do nějaké opravy pustíme, tak se také objeví kritika kvůli dopravním omezením, které stavba způsobí. Přeji Pardubicím, aby to ten půlrok vydržely," dodal hejtman.

Hned první den uzavírky se ulice Jana Palacha zaplnila nákladnímu vozy a dělníky, kteří se okamžitě pustili do oprav silnice.
Chodníky pro chodce ovšem uzavřené nejsou, ačkoliv se lidé mohou setkat třeba s hromadami stavebního materiálu na přechodu.
Na rekonstruovaný úsek mají povolený vjezd také autobusy a trolejbusy.
Našlo se ale i několik řidičů osobních vozů, kteří dle hesla „cedule není zeď" do zákazu vjezdu zamířili a příliš je nevzrušovali ani opodál hlídkující strážníci městské policie.
„Spolupráci nám přislíbila také dopravní policie. Policisté i strážníci pomáhají s koordinací a navádějí řidiče na objízdné trasy. Myslím, že po několika dnech si řidiči na uzavírku ulice Jana Palacha zvyknou," řekl náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek.