Meziškolní časopis Break Times, vydávaného Gymnáziem Dašická v Pardubicích, v první řadě mapuje poptávku po různých typech článků.

První, co by měli čtenáři o tomto časopisu vědět, je, že na rozdíl od většiny samostatných školních časopisů je tohle tak trochu masovější projekt. „Mimo našeho debutantského čísla vyšlo ve stejný den ještě sedm dalších mutací na dalších sedmi školách. V těchto upravených verzích najdete stejné články v meziškolní části, která je společná pro všech osm pardubických a hradeckých středních škol. Zbytek časopisu pak pochází výhradně z naší tvorby,“ uvedla šéfredaktorka studentského časopisu Break Times Klára Horáčková.

Náš Deník přináší přetisk jednoho ze článků, který byl k mání v jednom z vydání Break Times. Jeho autorem je Honza Hrubeš a ilustraci ke článku dodala Jana Koubová – oba jsou studenty pardubického Gymnázia Dašická.

Tak posuďte sami:

Polemika o údajném konci tohoto světa

„Už se to blíží, už se nám čas krátí. Ano, za chvíli (pouze rok a půl) budeme všichni mrtví. Nebo alespoň tak to tvrdí teorie o zániku světa v roce 2012, vyprodukovaná jistými lidmi, co si prohlédli mayský kalendář a zjistili, že přesně v tom roce končí.

Abychom byli přesní, kalendář v tom roce nekončí, pouze se setkávají všechny kalendáře, kterých bylo vícero, dohromady.
Dál se to těm Mayům prostě nechtělo dělat. Mimochodem, nejdelší časová jednotka mayského kalendáře má asi 65 milionů let, což je doba, která uplynula od posledního Velkého vymírání.

Ovšem rok 2012 si nevymysleli jenom Mayové. Něco o tomto roku říkal i Nostradamus. O roku 2012 říkali Egypťané, indiáni z kmene Hopi, ale i jiné kultury, že bude přelomový. (Svědci Jehovovi si paranoidně myslí, že svět skončí každým okamžikem: doposud určili konce světa v rocích 1914, 1915, 1918, 1920, 1925, 1941, 1975 a 1994.)

Hned, když se zastavíme u Mayů, narazíme na jeden velký problém. Podle výzkumu jakýchsi českých badatelů se totiž doposud mayský kalendář špatně přepočítával – přidávali jsme si čtyři roky. Podle nového propočtu by konec mayského kalendáře měl nastat až v roce 2016. Takže bych radil všem zastáncům této teorie, aby se přeorientovali.

Ale pozor, dnešní Mayové tvrdí, že to jejich předci nemysleli jako konec světa, jako apokalypsu, ale jako jakýsi bod zlomu a transformace, po kterém lidé budou žít jinak, lépe. O tom se také mluví v jiných proroctvích. Například Matka Shiptonová, známá anglická vědma 16. století, si myslí, že po roce 2012 nastoupí Zlatý věk.

Védy, známý to indický text, tvrdí, že se vynuluje cyklus věků, že zase budeme počítat od věku Krta-juga. Změnu předpovídají i astrologové – Svět přejde z věku Ryb do věku Vodnáře nebo z věku Berana do věku Býka – to se ještě nedomluvili.

Nicméně změny připouští i NASA, která tvrdí, že by mohlo dojít k přepólování Země, což by mohlo být likvidační pro ptáky, kteří pomocí magnetického pole Země cestují do teplých krajin.

A záleží vůbec na tom, jestli svět skončí, nebo neskončí? Užívejme si života, ať svět končí, nebo ne. Vždyť žijeme jen jednou! Je jedno, jak dlouho budeme žít, musíme si život užít!“

Break Times je studentská aktivita

Break Times je organizace zaměřená na aktivní zapojování studentů středních škol do dění v jejich městě. Dává jim prostor k seberealizaci, k získávání nových zkušeností a navazování přátelství. Podporuje jejich komunikační i organizační schopnosti a učí je práci v týmu. Od dalších organizací na podobné bázi se liší tím, že projekt odstartovali sami studenti a vše zajišťují ve svém volném čase.

Hlavní aktivitou organizace Break Times je vydávání tištěného meziškolního časopisu. Časopis vychází jednou za dva měsíce.

Ilustrační foto