Ta je součástí projektu „Bez medu to nejde", jehož cílem je zvýšit povědomí o kvalitním domácím medu a podpořit české včelařství.

Fascinující svět včel

„Med je na rozdíl od cukru snadno stravitelný, obsahuje řadu prospěšných látek jako draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, bílkoviny a další přírodní a minerální látky, které posilují obranyschopnost organismu. Navíc je vždy ekologicky čistý, protože jej včela zbavuje veškerých nečistot," uvedla manažerka AFI Paláce Zuzana Kubíčková.

„Krok za krokem bude přítomným vysvětleno, jak a z čeho med vzniká. Rovněž jim bude odhalen fascinující svět včel. Na výstavě se návštěvníci dozvědí, co všechno se za kapkou medu skrývá – jak úsilí včel, tak souhra přírody," řekla manažerka AFI Paláce.
Tato akce originální a hravou formou přiblíží zajímavé informace o včelách či vzniku a využití medu. V pátek 31. srpna bude doplněna o odpolední program Hurá, škola určený dětem, jehož součástí bude i speciální medové menu.

Speciální program

„Aby se o medu dozvěděly více i menší či větší děti, připravili jsme pro ně na poslední srpnový den speciální program během akce Hurá, škola. Medová výstava se rozšíří o další exponáty, jako jsou včelí úly, medové plásty nebo živé včely. Na děti budou také čekat speciální průvodkyně,  včelky, které je výstavou provedou. A vlastnoručně vyrobenou včelku si děti mohou odnést s sebou domů," konstatovala Zuzana Kubíčková.

„Zajímavý je i proces výroby medu samotnými včelami a jejich život. Včelstvo je třeba schopné shromažďovat nektar a pyl ze zdrojů z okruhu většího než 5 kilometrů. Informace si včely předávají pomocí tanečků a samo včelstvo spotřebuje pro svoji potřebu asi 30 kilogramů medu," uvedla manažerka AFI Paláce.

Výstava je z velké části kreslená, zbytek tvoří detailní, mnohonásobně zvětšené fotografie včel.  

Iveta Koubková