Ve zdejší věznici začne v dohledné době působit nezisková organizace Romodrom. Ta chce prostřednictvím svého projektu připravit vězně k návratu do běžného života a snižovat tak možné riziko recidiv.
Zatím bez dohody
„Žádná dohoda zatím uzavřena nebyla. Mohu sice potvrdit, že nás toto sdružení skutečně oslovilo, ale nic bližšího jsme neprojednávali. Jestli se na spolupráci dohodneme či nikoliv, to bude jasné v dohledné době,“ řekl našemu Deníku tiskový mluvčí pardubické věznice Martin Kocanda.
Podle něj přišlo Občanské sdružení Romodrom se žádostí o spolupráci. V případě dohody by pak rozšířilo řady dalších občanských sdružení, která již ve věznici fungují.
„Pochopitelně že stojíme o to, aby v naší věznici začal Romodrom pracovat. Vítáme totiž každou spolupráci s důvěryhodným subjektem. Ale jak jsem již řekl, v tomto konkrétním případě zatím není nic dojednáno,“ dodal Martin Kocanda.
Naopak manažerka celého projektu Markéta Puršlová má o budoucí spolupráci již jasno. „Občanské sdružení Romodrom začne pracovat v rámci Vězeňského programu Pardubice již od července tohoto roku,“ řekla Puršlová. Podle ní je projekt financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a rovněž ze Státního rozpočtu ČR. Podobný projekt již úspěšně funguje také ve Středočeském kraji.
Návrat do života
„Podle něj jsme pak chtěli stejnou věc zavést také v pardubické věznici. Jedná se nám o to, abychom podpořili lidi, kteří opouštějí vězení a vracejí se do normálního života. Naší prioritou je, aby následně uspěli na trhu práce,“ podotkla Markéta Puršlová. Občanské sdružení s pobočkou v Pardubicích bude podle ní zajišťovat odborné poradenství, nácviky různých dovedností a další praktické věci, které běžný člověk v životě potřebuje.
„V dohledné době naši pracovníci navštíví pardubickou věznici, aby se podívali, jak to tam chodí a aby se na tuto práci připravili. Potom bychom měli doladit potřebné formality k zahájení spolupráce,“ dodala Puršlová.