Novým ředitelem pardubického Gymnázia Dašická se od dnešního dne stává Luděk Burian.

Ve funkci ho včera na svém mimořádném zasedání potvrdili krajští radní.
Ti tak jen odsouhlasili verdikt výběrové komise, která označila Luďka Buriana za nejlepšího z pěti přihlášených kandidátů.

Vyrovnaný konkurz

„Konkurz byl velmi vyrovnaný. Všech pět uchazečů bylo vhodných na post ředitele gymnázia," řekl předseda výběrové komise a krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický (ČSSD).

Současná ředitelka gymnázia Jitka Svobodová skončila na druhém místě. Ve funkci šéfa „Dašáku" ji nahradí její dosavadní podřízený – Luděk Burian – který byl dosud na gymnáziu učitelem zeměpisu a tělocviku.

„Výsledky výběrového řízení samozřejmě respektuji. Myslela jsem, že výsledky školy za posledních sedm let mě doporučí k tomu, abych mohla gymnázium nadále vést. Vedení kraje ale bylo jiného názoru. Svému nástupci přeji, aby se mu dařilo a aby si gymnázium pod jeho vedením udrželo současnou úroveň," okomentovala výsledky konkurzu Jitka Svobodová.
První kolo výběrového řízení skončilo velkými protesty učitelů, studentů a jejich rodičů. Výběrová komise tehdy oba kandidáty odmítla, důvody ale vedení kraje oficiálně sdělit nechtělo.

Mezi studenty se pak rozšířila obava, zda konkurz není jen začátkem reorganizace gymnázií v Pardubicích.
Jitka Svobodová, kvůli jejímuž setrvání ve funkci protestovali dokonce někteří gymnazisté před budovou krajského úřadu, sice svůj post neobhájila, ale krajští radní se patrně dalších protestů obávat nemusí.

Luďka Buriana studenti znají, navíc na gymnáziu vždy patřil mezi oblíbené učitele. To potvrzuje i studentka Michaela Hásková, která patřila ke skupině protestujících.

„Pan Burian situaci na gymnáziu zná. Je to dobrý kompromis," podotkla gymnazistka.
Nový ředitel už má jasno, jaké budou jeho první kroky ve funkci.
„Půjdu se nejprve představit zaměstnancům. Mám také sjednanou schůzku s končícím vedením školy," prozradil Deníku Luděk Burian.

Vítězná koncepce

A jaká byla Burianova vítězná koncepce?
„Škola by měla především vzdělávat a vychovávat děti. Na Gymnáziu Dašická se podle mě v tomto směru odvádí dlouhodobě dobrá práce. Mým úkolem bude ale i zabezpečit školu ekonomicky. Chci také stabilizovat pedagogický sbor. Ten je obecně dobře sestavený, ale mám představy o trochu jiném složení," vysvětlil nový ředitel „Dašáku".

Po prvním kole výběrového řízení se hodně hovořilo i o provozu sportovní haly.
„Předpokládám, že halu budou od 8 do 16 hodin využívat studenti Gymnázia Dašická a Sportovního gymnázia. Doufám, že dojdeme k nějaké dohodě se sportovními kluby a tělovýchovnými oddíly, takže bude hala vytížená i ve večerních hodinách," konstatoval Luděk Burian.

Vítěz druhého kola výběrového řízení se toho prvního před letními prázdninami vůbec neúčastnil.
„K účasti v dalším kole výběrového řízení jsem měl osobní i profesní důvody. Neznamená to, že bych byl se současným stavem nespokojen, ale člověk si vždycky říká, že by některé věci dělal jinak," dodal Luděk Burian.

Luděk Burian
Osmačtyřicetiletý pedagog je absolventem Pedagogické fakulty v Prešově Univerzity J. P. Šafárika v Košicích, kde vystudoval obor zeměpis – tělesná výchova. V průběhu vysokoškolského studia přijal dvouleté sportovní angažmá ve francouzském klubu Girondins Bordeaux. V letech 1984 – 1985 působil jako sportovní instruktor ve středisku plavecké výuky v Plzni, od roku 1995 vyučuje na Gymnáziu Pardubice, Dašická. Je držitelem II. trenérské třídy v plavání a předsedou Krajského plaveckého svazu.