Pozemky v areálu Masarykových kasáren na Zborovském náměstí patří městu. A právě čtvrtý školský obvod potřebuje navýšení kapacit nejvíce. „Od roku 2020 nastupují do škol silné populační ročníky, ty slabší naopak budou odcházet, roste nám počet obyvatel. Vzhledem k plánovaným developerským projektům lze očekávat, že se počet dětí s povinnou školní docházkou v nadcházejících letech ještě navýší,“ informoval náměstek primátora zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice).

Nová škola by tak rozšířila kapacity především pro děti z oblasti Dukly a Višňovky. Výstavba úplně nové budovy je podle zastupitelů lepší cestou než obtížné přístavby stávajících škol. „Právě výstavba ZŠ v areálu Masarykových kasáren se nám jeví jako nejefektivnější, nejrychlejší a dle zpracovatele studie optimální řešení, jak koncepčně navýšení kapacit ve městě zajistit,“ vysvětlil záměr města Rychtecký.

Senior svou chybu rozhodně neuznal a se strážníky se začal přít
70letý senior překročil rychlost. Chybu neuznal a strážníky označil za opilce

Součástí školy bude minimálně 18 tříd, odborné učebny, družina, knihovna, jazykové nebo IT učebny. Projekt také počítá s jídelnou, kuchyní a tělocvičnou, gymnastickým sálem nebo multifunkčním venkovním sportovištěm. S financováním nákladného projektu má Pardubicím pomoci stát. Město bude usilovat o udělení dotace z ministerstva školství, která by měla pokrýt většinu nákladů.

V pardubických kasárnách vyroste nová základní škola pro 540 žákůV pardubických kasárnách vyroste nová základní škola pro 540 žákůZdroj: Město Pardubice

„Výstavba má výrazný dotační potenciál ze strany ministerstva školství. Výše této podpory dosahuje 800 tisíc na žáka, celkově mluvíme o pokrytí až 90 procent celkových nákladů, které odhadujeme na 450 milionů bez DPH,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za rozvoj a strategii města Jan Nadrchal (ANO).

Inspiraci město našlo nedaleko Prahy, kde je škola, která přesně odpovídá představám města. „Inspiraci jsme čerpali z již postavené základní školy v Jesenici, která je plně funkční a postavená právě s dotační podporou,“ prozradil náměstek Rychtecký.

Využití chátrajícího areálu

Město bývalý vojenský areál vlastní od roku 2014, politici za tu dobu ani jednou nepřišli na to, jak prostor využít. Přestože radnice nechala vytvořit různé studie i analýzy potenciálu či přestavby, areál poslední roky pouze chátral. Vytvořené studie už dnes nejsou aktuální.

Areál pardubické Tesly
FOTO: Areál bývalé Tesly naproti nemocnici se neustále proměňuje

Kvůli rychlosti a ceně město nebude na projekt nové školy vypisovat architektonickou soutěž. To vadí některým politikům. „V současnosti město nemá žádný urbanistický koncept, který by vycházel z důkladné analýzy potřeb. Přesto bylo rozhodnuto o umístění školy - vlastně kopie školy, která už stojí, ve zcela jiném typu zástavby, na okraji Prahy,“ připomněla lídryně pardubických Pirátů Ivana Böhmová.

Ostatní zastupitelé ale projekt schválili. Město teď vypíše výběrové řízení na projektanta s tím, že samotná stavba by mohla odstartovat na přelomu roku 2024 a 2025.