Město Dašice povede následující čtyři roky opět Petr Zikmnud. Ve středu večer ho ve funkci většinou osmi hlasů schválilo ustavující zastupitelstvo. Povolební vyjednávání bylo složitější – do patnáctičlenného zastupitelstva se dostalo hned devět stran. Šest z nich po dvou, tři po jednom zastupiteli.

8 hlasů, 6 stran

V Dašicích nakonec utvořilo koalici pět strana a seskupení. „K rozhodnutí došlo až v úterý večer a rozhodoval jeden jediný mandát," doplňuje starosta Petr Zikmund.

Koalici v Dašicích tvoří hnutí Starostové a nezávislí, Komunistická strana Čech a Moravy, Koalice pro Dašice, Dašice – Náš domov, Strana práv občanů a I. Dašická sdružená. Rozpadl se blok stran KDU-ČSL a Nestraníků, kteří právě dodali poslední zbývající mandát pro osmičlennou většinu v zastupitelstvu.

„V nejbližší budoucnosti nás čekají dotační programy – zateplení hasičské zbrojnice, školní družiny a jídelny. Dále pak dotažení svozu bioodpadu, ale i revitalizace městského parku. Na to je půl až tři čtvrtě roku," vypočítává první starosti nového zastupitelstva Petr Zikmund.

Koaliční dohoda v Dašicích počítá také s podporou spolků a sdružení či dokončení rekonstrukce chodníků a veřejného osvětlení či rekonstrukce kabin fotbalového hřiště.

„Problém pro nás je i silniční průtah Dašicemi. V dubnu se nám podařilo dostat na krajském úřadě jako prioritu obchvat města Dašice ke křižovatce s plánovanou silnicí R35. Pardubický kraj dal tomuto projektu zelenou. Máme na to před rokem vytvořený územní plán a chceme o tom dále jednat tak, aby tyto plány nezapadly," nastiňuje Petr Zikmund.