Masarykova základní škola (ZŠ) v Dolní Rovni se zapojila do seriálu cyklistických závodů Hledá se vítěz. Žáci si mohli nejen vyzkoušet své schopnosti v jízdě na kole, ale zároveň se také utkat se studenty jiných základních škol Pardubického kraje. Připraveno bylo celkem deset kategorií a do velkého finále seriálu, které se bude konat ve Vysokém Mýtě, byli nominováni první čtyři soutěžící z každé kategorie.

První, ale údajně 
ne poslední ročník

„V Dolní Rovni je to první ročník těchto cyklozávodů. Náš závod plánujeme zopakovat i v příštích letech. Nevím, jestli se bude opět konat i celý tento seriál, ale předpokládám, že ano. My osobně bychom z toho na naší škole však chtěli udělat tradici," konstatovala ředitelka Masarykovy ZŠ Zarine Aršakuni.

„Všechno vzniklo z iniciativy našeho školníka Pavla Zierika, který se cyklistice věnuje už řadu let a je to cyklistický nadšenec. Snažil se k tomu sportu, který se dá považovat i za životní styl, přivést také žáky. Dlouho jsme přemýšleli, co bychom mohli našim studentům nabídnout kromě fotbalu a skoku dalekého. Hledali jsme něco, co by bylo pro každého, jak pro chlapce, tak pro děvčata. Do budoucna bychom rádi uspořádali soutěž nejen pro žáky naší školy, ale i pro rodiče," doplnila Zarine Aršakuni.
Jelikož vedla trasa cyklistického závodu, dlouhá 14 kilometrů, přes Horní Roveň, polní cestou na Ostřetín (část polem), po místní komunikaci za obcí Ostřetín přes silnici spojující Horní Roveň s Ostřetínem zpět do místa startu, pedagogický dozor byl nutnou součástí.

„Závodníci sice jeli sami, ale na různých místech trasy byla rozestavěna pořadatelská služba, kterou tvořili žáci a pedagogové z holického gymnázia. Pečlivě jsme dráhu označili a nechyběla ani přítomnost záchranářů z Českého červeného kříže, kteří si pro děti připravili přednášky o první pomoci. Snažili jsme se vše skloubit tak, aby nešlo jen o závod, ale aby se žáci také něco dozvěděli a naučili," poznamenala ředitelka ZŠ.

Žáci se snažili předvést co nejlepší výkon a ti, kteří sami nezávodili, podél trasy poctivě podporovali své kamarády. I přes některá zklamáni z prohry byli ze závodu nakonec všichni nadšeni.
„Bylo to dobré a jelo se mi hezky, jen mě zbrzdil pařez. Klidně bych si to zopakovala," prozradila osmiletá Linda Holubová ze ZŠ Ostřetín. Podobné pocity měl i šestiletý Lukáš Fritsch z Masarykovy ZŠ Dolní Roveň: „Nejvíce se mi líbil start, ale celou dobu se mi jelo dobře. Budu se těšit na příští závody."
Někteří účastníci si před ostatními dokázali udržet opravdu velký náskok.

Nejtěžší část? 
Prý ta s pařezem

„Na kole jezdím často. S kamarády například závodíme kolem školy. Moc jsem si to užil. Nejtěžší část na trase byla u kopce, kde byl pařez a přes něj jsem nemohl přejet," sdělil své dojmy ze závodu vítěz ve své kategorii, desetiletý Jaroslav Šlesinger ze ZŠ Ostřetín.
Série cyklistických závodů vyvrcholí velkým finále ve Vysokém Mýtě, které se uskuteční v neděli 22. září ve Vysokém Mýtě. Patronem seriálu se stal olympijský vítěz a cyklistický závodník Jaroslav Kulhavý.

Iveta Koubková