Podle náměstkyně primátora Heleny Dvořáčkové by měly náklady tohoto projektu dosáhnout výše osmi milionů korun. Stavební práce by pak navíc měly být rozděleny do dvou až tří etap.

Nálezy změnily dějiny města

Nálezy klášteřiště a vesnice ze 13. století v městském obvodu Pardubičky změnily dějiny města. Písemný pramen původně odkazoval na nejstarší osídlení u kostela svatého Bartoloměje.

Obnovu by mělo financovat město, částečně by na některé věci mohly přispět i Pardubičky. „Určitě tím investorem bude město. Předpokládáme ale, že by se obvod mohl v rámci svých aktivit na výstavbu parkoviště, zpevněných plochy a chodníků nějakou částkou podílet," řekla Helena Dvořáčková.

Původně byl majitelem tohoto historického místa kraj. Ten však pozemek u kostela svatého Jiljí daroval městu. Nyní jej tak udržuje městský obvod. Seká zde trávu a čistí jej od náletů.

Kdy se o obnově této lokality začalo vlastně uvažovat? „První studie obnovy významného naleziště existuje z roku 2009. V 90. letech archeologové objevili na hřbitově a jeho okolí velké množství keramických střepů, pozůstatky objektů a jejich půdorysy, klášter cyriaků a základy kostela," uvedla náměstkyně pardubického primátora.

Park bude mít dvě části, příkop i altán

Příměstský park by měl být rozdělený na dvě části. Archeologická část připomene hlavní nálezy formou půdorysů původních objektů. V druhé části bude louka, kde budou moc lidé trávit volný čas. Tyto dvě části by měl rozdělit příkop s altánem, z jehož horní plošiny bude výhled na okolí Chrudimky.

V parku samozřejmě nebudou chybět ani informační tabule, které budou umístěny na valu příkopu i v altánu a které návštěvníkům připomenou časovou osu vzniku Pardubic až po jejich současnost.

Plánují se i místa k parkování. „Počítáme s parkovacími stáními, aby lidé měli kde zaparkovat, když jdou na hřbitov. Kolem dokola vznikne cyklostezka. V budoucnu by měla být navýšena i kapacita křižovatky u Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, což ale bude součástí dopravního konceptu města," dodala Helena Dvořáčková.