Záměr již schválili krajští radní.

„Vybudování nové výjezdové základny vyřeší současné nevhodné umístění v provizorních prostorách objektu města Holic. Pronajaté prostory, jejich členění, velikost a celková dispozice nevyhovují současné legislativě a potřebám zdravotnické záchranné služby, “ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Holická základna, jejíž posádky ročně vyjede na pomoc patnácti stovkám lidí, sídlí v pronajatém objektu v Palackého ulici.

Jde o jednosměrnou ulici, kde navíc často výjezd sanitky komplikují neukáznění řidiči, kteří parkují, kde nemají. Dojezdové časy záchranky se tak zbytečně prodlužují. Navíc chybí odpovídající zázemí pro personál i pro údržbu vozidel.

V novém objektu je navržena garáž pro dvě výjezdová vozidla, která je situována směrem k silnici I/36 a odpovídající technické zázemí pro personál. Vyroste na pozemku, který ve svých rezervách nalezlo město.

Sestry, záchranáři, lékaři i řidiči budou mít v nové základně k dispozici denní místnost, šatny se sociálním zařízením i odpočinkovou místnost. Nebudou chybět také prostory pro technologie či prádelny. „Předpokládané náklady na stavbu činí 16,5 milionu korun bez DPH. Výsledná částka bude známa po výběrovém řízení na dodavatele stavby,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek. Nová základna by měla začít sloužit v červnu 2020.

K 16 nynějším výjezdovým základnám v kraji by měla v příštích letech přibýt sedmnáctá, a to v Seči na Chrudimsku.