Mezi ostatními obcemi vyniká vysokou volební účastí, která tradičně obsazuje první či druhou příčku. O volby do Evropského parlamentu byl sice mezi místními lidmi menší zájem, i tak ale vysoko překračuje odhadovaný celorepublikový průměr.

Z dvaatřiceti oprávněných voličů se k volební urně dostavilo na holotínský obecní úřad osmnáct z nich. „Volební účast je přes padesát procent. To je úspěch,“ uvedl zapisovatel volební komise Jaroslav Vávra. „Byli jsme překvapeni, jak je vysoká, protože lidé jsou – jak slýcháváme – poměry v politice otráveni.“

Pětičlenná volební komise, z níž se voleb účastnil každý člen, se sejde znovu v neděli večer. Po zhruba hodinovém sčítání hlasovacích lístků, které se v Holotíně ještě provádí ručně, bude výsledek převezen do nedaleké Přelouče. Pro srovnání – v loňských podzimních krajských volbách dosáhla volební účast holotínských občanů 71,88 procent. Jednalo se o druhou největší účast v okres Pardubice.

Na Višňovce třetinová účast

Zhruba jedna třetina voličů přišla své hlasy odevzdat do volebních uren v budově základní školy na Benešově náměstí. Například ve volebním okrsku 72 je 661 oprávněných voličů. Své hlasy přišlo odevzdat 36% z nich - přesně 238 občanů. Nejvíce zde zabodovala Občanská demokratická strana - ODS. Hromádka lístků s jejími hlasovacími lístky byla na stole volební komise zřetelně nejvyšší.

Petr Doubrava, Jiří Sejkora