Jak hlasovat 
pro H. Roveň?
Pošlete co nejvíce SMS zpráv
ve tvaru DOBRACI ROVEN
na telefonní číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Horní Rovně posílejte do pátku 22. dubna 2016 do 15 hodin. 
Počet SMS z jednoho telefonního
čísla není omezen.

Jedním z nich je i původní motorová stříkačka, která byla obci doslova souzena.

V roce 1929 bylo v Rovni veřejné hasičské cvičení. Tehdy se tam předváděla motorová stříkačka firmy Stratílek. Ta, která je v Horní Rovni, je ale zakoupená v roce 1937.
„Sbor ji zakoupil na základě této prezentace. Tehdy se na nákup tohoto stroje bral úvěr.

„Je ve výborném stavu, ale nepředvádíme jí, protože stále potřebuje doladit. Něco málo jí chybí, ale do příštího roku a do sto čtyřicátého výročí sboru ji chceme rozhodně dát do úplného pořádku," říká starosta hasičského sboru František Třasák.

Dominantou celého hasičského minimuzea v Horní Rovni je Tatra 805 z roku 1957, která také vyplňuje skoro celý prostor. „S ní jsem jezdil ještě já. Vozili jsme v ní i mládež na soutěže. Tatra je stále schopná jet. K velkým zásahům už nejezdí, naposledy jsme s ní byli venku při výročí hasičů v Ředicích, Dašicích i u nás," dodává František Třasák.

Kromě tatry jsou v muzeu také věšáky a na nich hasičské uniformy. „Jsou to uniformy od našich předků, ale nosili jsme je i my, pamětníci. Jsou většinou malé, všichni hasiči byli tehdy hubení," ukazuje František Třasák.

K uniformám patří i hasičské přilby. Těch mají v Rovni také sbírku. „Zásah v těch historických si dost dobře nedovedu už představit. Jsou malé na naše velké hlavy a proti moderním, které mají i výbavu pro ochranu zraku, to není srovnatelné," tvrdí Luboš Roček, velitel sboru.

Komárov, Dolní, Horní Roveň i Litětiny mají každé své hasiče. Všichni ale táhli za jeden provaz v červnu 2013, kdy celou obec zasáhla povodeň.

„To se dva dny pracovalo nonstop, pytloval se písek a obkládalo. Pak se odčerpávalo ze sklepů a zahrad," vzpomíná na ten nejnáročnější zásah posledních let Luboš Roček.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června roku 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů (SDH). V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.00 hodin a začne následné hlasování pro další SDH.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 900 11 04 prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.