Místo ruiny funkční a důstojný fotbalový stadion pro první ligu. To je sen mnoha Pardubáků, který zůstává nevyplněný. Přestože téma již dlouhou dobu otřásá politickými kruhy a je často skloňované, stále se neví, jaká bude finální podoba stadionu.

Zatímco o prázdninách vedení města pracovalo s dvěma variantami, nyní je už jen jedna. „Jedná se o kompletní stadion včetně prstence tribun, ale bez komunikací, nábřeží a ulice U Stadionu a je z toho vyškrtnutá východní tribuna,“ přiblížila náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). Součástí má být také jedno tréninkové hřiště.

Aktuální stále zůstává plán postavit sportovní centrum na etapy, v první části fotbalový stadion a v dalších jeho okolí. Podle náměstka primátora Petra Kvaše (ODS) však v lokalitě bude chybět až 200 parkovacích míst. „Realizace musí být úzce propojena s řešením kompenzace scházejících míst,“ dodal Kvaš, který by chtěl na parkovišti u hokejové arény postavit parkovací dům.

Na tribuny si fanoušci nesednou

Další možností je po dostavbě zavřít některé z tribun a uměle tak snížit kapacitu stadionu. „Pokud by v době kolaudace nebyl dostatečný počet parkovacích míst, jednou z variant je administrativní omezení přístupu na některé tribuny,“ vysvětlila Dvořáčková s tím, že by byly otevřeny při další etapě, která má zajistit navýšení parkování. Podle zástupců ODS je to ale nelogické řešení.

O novém návrhu by měla rada města hlasovat během října. Podle Kvaše musí o stadionu panovat všeobecná shoda, jinak není možné ho zrealizovat.

Fotogalerie: Letní stadion v Pardubicích, stav v dubnu 2019

Porušení koaliční smlouvy

„V koaliční smlouvě existuje příloha, která se věnuje nepřekonatelným překážkám. V takovém případě musí platit všeobecná shoda a letní stadion je hned prvním bodem. Ostatní členové koalice nesmí toho jednoho přehlasovat,“ konkretizoval Kvaš s tím, že pokud by k tomu došlo, je to porušení koaliční dohody.

„Překvapuje mě, že pan Kvaš říká, že by to bylo porušení koaliční smlouvy. Na posledním koaličním jednání jsme se domluvili přesně opačně, že právě tento projekt bude speciální. V dodatku je napsáno, že po revizi nákladů projektu postavíme stadion,“ reagovala Dvořáčková, podle níž by tedy bylo možné, aby ANO společně s opozicí ODS přehlasovalo.

„Naopak očekáváme, že ODS jakožto zodpovědný koaliční partner projekt podpoří,“ konstatoval zastupitel Jan Hrabal (ANO).

Cena je problém, dotace nebude

ODS ale nesouhlasí s cenou stavby, stadion má město vyjít na 430 milionů korun. „V pracovních materiálech se najednou objevilo dokonce 467 milionů,“ oznámil zastupitel Petr Klimpl (ODS).

Ještě v červnu to ale vypadalo, že by město mohlo získat stamilionovou dotaci, ani to se však nepovedlo. „Neměli jsme problém schválit stadion za 430 milionů, když nebude plně financován rozpočtem města. Příslib dotačního titulu ale padl, takže jsme na začátku,“ doplnil náměstek Kvaš.

Městu se ani nedaří zmenšit rozsah památkové ochrany některých částí stadionu. „Dokonce jsme navrhovali, že bychom z Brány borců zachovali štít a zdemolovali zničenou nefunkční tribunu, všechny návrhy byly ale odmítnuty,“ řekl primátor Martin Charvát (ANO).