„Kvůli proměnlivému počasí s častými dešti ale lidé k vodě příliš často nezavítají,“ řekl správce písníků Mělice na Pardubicku Miloš Vojtíšek. „Je studená, vloni touto dobou měla kolem 25 stupňů. Počasí je takové, že i když v sobotu bylo nádherně, téměř nikdo u vody nebyl,“ uvedl Miloš Vojtíšek.

Letos zájem opadl

V jiných letech jsou v létě mělické písníky obležené, míří k nim lidé z Pardubic i Hradce Králové. Letos ale zájem koupajících už od poloviny července opadl, i když sinice ani jiné mikroorganismy vodu neznečistily. V pondělí hy〜gienici ještě naměřili v půlmetrové hloubce teplotu přes 22 stupňů.
Na Seči se kvůli masovému rozšíření sinic nesmí koupat už od 25. července. Obvykle se kvalita vody do konce prázdnin nezlepší. „Situace je o něco horší než před dvěma týdny. Další odběry ještě uděláme, podle počasí zřejmě za čtrnáct dní,“ poznamenal vedoucí chrudimských hygieniků Jaroslav Říha.

Koupání bez závad

Bez závad jsou stále koupaliště Konopáč na Chrudimsku, přehrada Pastviny na Orlickoústecku a vodní nádrž Březina na Svitavsku.

Bakteriologické znečištění hygienici zaznamenali v písníku Březhrad na Pardubicku, zhoršená je také kvalita vody v rekreačně-sportovním areálu v Horním Bradle na Chrudimsku. Zkalený je už od začátku července rybník Dlouhý na Orlickoústecku a rybník Rosnička na Svitavsku, kde se vyskytují i zelené řasy a bakterie.

Kromě Seče je však koupání ve všech lokalitách možné, hygienici doporučují se po koupeli osprchovat. (zr, čtk)