Už deset let staví Pavel Janda z Pardubic tahače v měřítku 1:14, jejichž věrná podoba a vlastní jízda až berou dech. Modely trucků jsou vymakané do nejmenších detailů, jezdí na baterii 7,2V, jsou ovládané rc soupravou, nechybějí jim úžasné zvukové a světelné moduly.
V současné době má osmačtyřicetiletý izolatér střech doma hotové dva tahače a dva jsou ve výstavbě. Jeho dílnou je kuchyňský stůl v panelákovém bytě, k ruce má malý svěrák, ruční pilku a běžné nářadí.

„Kostru modelu dám po večerech dokupy ze stavebnice od firmy Tamiya vcelku brzy, měsíce až roky však trvá dokončení, protože dělám různé úpravy a vylepšení. Snažím se, aby každý sebemenší detail byl co nejvěrnější, a tak prohlížím stovky fotografií, celé dny brouzdám po internetu.“ Je to vlastně takový nekonečný příběh, po dokončení modelu následuje nutná údržba, a tak pořád dokola.

Rád by měl v kabině i funkční sprchu

S Pavlem Jandou se pro rc modely Australia Road Train a značku Scania nadchli i František Vrba a Eduard Wálek. Expertem na elektroniku je Milan Hromádko, který pomáhá se zapojením zvukového modulu, ale i led diod. Se svou troškou do mlýna však přišla i manželka Pavla Jandy, která do modelu Scania Nika Chrudim ušila polštářek, peřinu a prostěradlo.

„Detaily jsou velice důležité. Teď třeba precizuji kabinu řidiče trucku Kenworth, ve které bych rád měl dvoupostel, sprchu, WC, menší kuchyňskou linku, stoleček, na něm lahvičku whisky a štamprlátka,“ svěřil se Janda.

Parta tří nadšenců sklízí zasloužené ovace na firemních či dětských dnech, modely ukazují na vánočních trzích a setkali byste se s ní i na akcích Truck Show po celé České republice.

Teď je pozvána na 7. Mezinárodní sraz kamionů do polské Opole a neskrývá potěšení z toho, že může prezentovat svoji práci.

Jeho sen: klokan a opravdový tahač

„Žádné srovnávací nebo pravidelné předváděcí soutěže se totiž nepořádají, jezdíme jen tak pro radost naši i všech zájemců. Pro zpestření jsem dvakrát pořádal soutěž zručnosti a volbu nejkrásnějšího rc modelu trucku a poháry nejlepším jsem věnoval sám“.

Při loučení nám Pavel Janda prozradil svůj sen:

„Podívat se do Austrálie za pravým australským klokanem a opravdovým tahačem Kenworthem Road Train. Popovídat si s řidiči o jejich práci, zapřáhnout tři návěsy, sednout si za volant, nastartovat, zařadit rychlost a pomalu se rozjet… Zatím se tenhle sen splnil jen částečně“
Kdo by chtěl o modelech trucků vědět více, může kliknout na www.rctruckjanda.cz , www.rc-truck-cernin.eu, www.rc-western-star.webnode.cz a www.rcmodelyveliny.webnode.cz.. Věřte, stojí to za to!

Jaromír Fridrich