Se zajímavou myšlenkou přišlo Pardubické letní kino Pernštejn, které po celou dobu prázdnin promítá zdarma zajímavé filmy v Tyršových sadech. Rozhodlo se totiž spolupracovat s bezdomoveckou komunitou, jež v předchozích třech ročnících občas vyrušovala projekce.

„Lidé bez domova nám nyní pomáhají uklízet park po skončení filmového promítání,“ sdělil jeden z provozovatelů Pardubického letního kina Pernštejn Jan Motyčka.

„Jsme přesvědčeni o tom, že je to dobrý nápad hned z několika důvodů. Bezdomovecká komunita najednou přestala uvažovat tak, že jim letní kino vzalo relativně bezpečný úkryt před policií v Tyršových sadech. Momentálně má sama velký zájem nejen o kino, ale i o to, aby v něm byl pořádek a klid,“ nechal se slyšet provozovatel letního kina.

Toho na tento originální nápad přivedl náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř. „Jsme rádi, že se tento projekt v současné době stará o zábavu sedmdesáti tisíc filmových příznivců ročně, ale zároveň pomáhá lidem bez domova k návratu do běžného života. A navíc je výsledkem této spolupráce i uklizený park,“ pochvaloval si Alexandr Krejčíř.

Cítí se bezpečně

„Mám pocit, že nyní je v Tyršových sadech oproti předchozím letům větší pořádek. Cítím se zde také více bezpečně než předtím, a to i díky pravidelným kontrolám městské policie. Myslím, že je dobře, když se tu strážníci objevují, a to i z preventivních důvodů,“ pravil jeden z návštěvníků Pardubického letního kina Michal Novotný.  „Těší nás, že se nám daří vytlačovat z Tyršových sadů výrostky, kteří tu často trávili třeba celý den popíjením alkoholu nebo užíváním různých drog. Díky letnímu kinu je nyní možné projít parkem třeba i ve dvě hodiny v noci, aniž by člověk musel mít strach, že přijde k nějaké újmě,“ uzavřel Jan Motyčka.