362 let poté jsou tu opět Švédové

„Před 362 lety skončila Třicetiletá válka a Švédové opustili české země. Nyní se vracejí! Ale tentokrát ne proto, aby bojovali či plundrovali naši zem, ale aby se naučili se svými českými vrstevníky něco o společné historii, o tom, jak Švédové ovlivnili českou historii a Češi tu švédskou,“ řekla česká koordinátorka tohoto pozoruhodného projektu Lenka Klimplová.

Projekt navazuje na loňský úspěšný projekt We Are One Team a rozvíjí spolupráci se švédskou partnerskou organizací OK Kåre.
„Jednatřicet mladých lidí ve věku patnáct až jedenadvacet let z obou organizací se sešlo už v neděli na Třech Studních na Vysočině, kde na ně čeká pořádně nabitý týdenní program,“ sdělila Deníku Lenka Klimplová.

„Připravujeme celou řadu sportovních aktivit rozvíjejících komunikační, orientační, paměťové, kooperační i jiné dovednosti, dále pak večery s tématy Třicetiletá válka, České a švédské VIP osobnosti, nebo Švédsko a Česká republika v Evropské unii,“ prozradila koordinátorka projektu Lenka Klimplová.
Organizátoři také plánují výlety do Zelené Hory, na hrad Pernštejn či do Nového Města na Moravě, kudy podle historických pramenů švédská vojska během Třicetileté války táhla.

„Poslední dva dny této nevšední výměny stráví účastníci v Praze, kde je pro ně připravena netradiční poznávačka našeho hlavního města. Tou bude bojovka s plněním různých úkolů,“ dodala Lenka Klimplová.

„Naučíme je něco nového o naší zemi“

Cílem česko–švédského projektu je naučit se něco nového o společné historii našich zemí, o významných osobnostech Čech i Švédska, ale i o současných vztazích zemí.

„Chceme rozvíjet klíčové kompetence účastníků pro celoživotní vzdělávání, především komunikační a sociální, smysl pro iniciativu a podnikavost, ale též kulturní povědomí,“ vysvětlila Lenka Klimplová.

Monika Suchá