Od počátku chřipkové sezony řešili hygienici v regionu 26 závažnějších případů viru H1N1, většina pacientů je už ale v domácím léčení. V hradecké fakultní nemocnici před třemi týdny zemřel po dlouhých měsících první pacient, kterému byla zjištěna prasečí chřipka.

„Včera byl v hradecké fakultní nemocnici hospitalizován 54letý pacient z Trutnovska. Stejně jako u většiny ostatních nakažených virem H1N12 platí, že trpí primárně jiným, závažnějším onemocněním,“ řekla Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. V Pardubickém kraji jsou nyní dva klinicky závažné případy H1N1. Jeden pacient se léčí na JIP pardubické nemocnice, druhý ve „fakultce“.

Hygienici ale připomínají, že zmíněných pár desítek případů je jen špičkou ledovce. „Mezi chřipkovými viry letos jednoznačně převažuje vir pandemic H1N1,“ dodala Krejčí. Lidé pouze nemusí prodělávat závažnou formu nemoci a nevědí o tom. Na očkování proti chřipkám je už pozdě.

Kvůli epidemii sezonních chřipek jsou už zavírány první školy. První byla základní škola v Ostroměři na Jičínsku, nyní přibyla další v Chocni. Další ale pravděpodobně přibudou, chřipky jsou stále na vzestupu a mnohde sedí ve třídách polovina žáků.

Zavřeno už je také pro návštěvy několik nemocnic: v Trutnově, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Chrudimi, omezeny jsou i v hradecké „fakultce“, Litomyšli a v Pardubicích.