Výsledek referenda je pro obec závazný. Proti hale se vyslovilo 682 lidí, obec má podle jejich názoru činit veškeré kroky, aby zabránila stavbě. S výstavbou naopak souhlasilo 477 obyvatel.

O vyhlášení místního referenda v listopadu rozhodla až pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové. Přestože spolek Sousedé proti hale na podzim nasbíral pod návrh na vyhlášení referenda přes 600 podpisů, které vyhlášení plebiscitu obyvatel mělo zaručit, zastupitelé Opatovic referendum v loni v září nevyhlásili. Petičníci se tak obrátili na soud, aby referendum vyhlásil místo obce, ten nakonec kritikům developerského projektu vyhověl. „Soud nespatřuje v návrhu vady, které by bránily vyhlášení referenda,“ konstatoval soudce Jan Dvořák.

O referendu jsme psali zde:

Souběžně s prezidentskými volbami se koná i místní referendum.
Nejen prezident, ale i referendum. Opatovice rozhodnou o průmyslové hale

Podle vedení Opatovic je plán investora v souladu s územním plánem.

Starosta se tak obává rizika, že investor bude chtít případně zmařenou investici zaplatit. Developer již podle něj vyčíslil případnou škodu na 120 milionů korun.

Investor od projektu ustoupit nechce. „Dodržujeme všechno, co je v územním plánu,“ připomněl jednatel společnosti Czech Industrial Development Jan Jirotka.

Průmyslová hala by měla vyrůst na poli u sjezdu z dálnice D11 v blízkosti velké okružní křižovatky. Místo je výhodné svou polohou u křížení dálnice D35 a spojnice Hradce Králové a Pardubic. Developer plánuje zaměstnávat 500 lidí na třísměnný provoz. K jaké činnosti bude hala sloužit, ještě není jasné. Investor zatím nezveřejnil, komu ji pronajme a zda půjde o překladiště nebo třeba montážní výrobnu.