Pardubičtí cestovatelé, kteří zemi v poslední době navštívili, se na bezpečnosti této asijské země tak úplně neshodnou.

„V Pákistánu jsem byl již potřetí, navštívil jsem Karáčí a Islámábád. Je to diametrálně odlišný svět, lidé tam vyznávají úplně jiné hodnoty. Nesetkal jsem se tam ovšem s žádnými problémy. Lidé jsou tam příjemní, neměli vůči Evropanům žádnou averzi," uvedl cestovatel Petr Linhart s tím, že se ovšem pro jistotu snažil vždy bydlet v nejbezpečnějším hotelu ve městě.

Dříve byla situace v zemi klidnější

„Po městech jsme vždy chodili s místním průvodcem. Je důležité respektovat hodnoty místních lidí, aby je člověk třeba omylem neurazil. To pak je totiž velmi těžké předvídat jejich reakci," podotkl Petr Linhart.
Trochu odlišně vidí situaci v Pákistánu Miloslav Šimunský. „Bezpečnostní situace tam v současné době není dobrá. Pro individuální turistiku bych Pákistán určitě nedoporučil. Cestoval jsem po této zemi asi před 15 roky, a to byla situace klidnější," vysvětlil cestovatel.

„Nyní jsem byl v Pákistánu na pozvání mých dobrých známých. Za celou dobu pobytu jsme nemuseli řešit jediný problém, ale naši známí se o nás hodně báli a nikam nás nepouštěli samotné," doplnil Miloslav Šimunský.
Mezi běžnými obyvateli Pákistánu tedy pravděpodobně žádné velké riziko nehrozí. Bohužel však v této muslimské zemi operuje mnoho radikálních skupin. Podle Petra Linharta jsou při cestování po Pákistánu zvýhodněni muži.
„Na práva žen se v tomto státě dívají diametrálně odlišně než v Evropě. Pokud po Pákistánu cestuje žena bez mužského doprovodu, tak si jí každý hned všimne," dodal pardubický cestovatel.

Mít se na pozoru a řídit se intuicí

V současnosti je prý dobré se v Pákistánu ubytovávat v co nejlepších hotelech. Žádná obecně platná doporučení, která by mohla zvýšit bezpečnost cestovatelů, v těchto neklidných oblastech ale nejspíš neexistují. „Je dobré mít se na pozoru a řídit se vlastní intuicí. Já jsem takhle procestoval třeba i Kolumbii," dodal Miloslav Šimunský.

Pákistán
Pákistán je federativní republika ležící v jižní Asii. Na jihovýchodě hraničí s Indií, na severovýchodě s Čínou, na severozápadě s Afghánistánem, na jihozápadě s Íránem. Pákistán je druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě. Hlavním městem je Islámábád, největším přístavem je pak Karáčí. Tato muslimská země má více než 158 milionů obyvatel a je tedy šestou nejlidnatější zemí světa. Pákistán vznikl v roce 1947, kdy získal nezávislost na Velké Británii. Pákistán má velice různorodý terén. Nejdůležitější řekou je Indus. Nejvyšší horou je známá K2 (8611 metrů nad mořem).